İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zor Viraj

Türkiye, dış siyasette 2021’in ilk aylarında çok zorlu bir virajdan geçecek. Siyasi ve ekonomik ilişkilerin, güç dengelerinin 2021 yılında yeniden tanımlanmaya başlayacağını söyleyebiliriz.

Erdoğan hem Türkiye’nin bu süreçten kayıpsız, tercihen kazançlı çıkmasını hem de bu süreçte Türkiye’deki idari yapıyı kendisini daha uzun süre başta tutacak şekilde yeniden tasarlamayı hedefliyor.

Türkiye halkı artık yaptırım kelimesini fazlasıyla duymakta ve hükümetin bu durumu değiştirmek adına geliştirdiği ekonomik ve hukuki reform hareketi var fakat bu hafta İrfan Fidan’ın Anayasa Mahkemesine atanış şekli ve Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamı hukuki reforma zıt düşen durumlar.

İç siyasette atılacak her adımın dış siyasette bir karşılığının olacağı gibi dış siyasette yapılacak her adımında iç siyasette bir karşılığı var. Hükümet , hukuk reformunu  dış siyaset için gerekli görüyor fakat iç siyasette ise durum ittifaka takılıyor.

Unutmamak gerekiyor ki dış politikada AB ve ABD ile ilişkiler özellikle ekonomi etkiliyor. Yatırım ortamını etkiliyor. Bu durum da ekonomik sıkıntılara neden oluyor. Ekonomik sıkıntılar da Covid-19 ile mücadeleye sekte vuruyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hem Türkiye’nin bu süreçten kayıpsız, tercihen kazançlı çıkmasını hem de bu süreçte Türkiye’deki idari yapıyı kendisini daha uzun süre başta tutacak şekilde yeniden tasarlamayı hedefliyor. Önünde ise 3 önemli tarih var.

  • 20 Ocak

Biden koltuğu devralacak. Biden döneminin Türkiye açısından daha zor geçeceği artık hepimizin bildiği bir gerçek. Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken’ın Türkiye konusunda nasıl ilerleyeceği Ocak ayında belli olacak.

  • 17 Şubat

NATO Zirvesi Türkiye’nin Atlantik’te mi kalacak yoksa Pasifiğe mi geçecek sorusuna en net cevabın bulunacağı tarih olabilir. Her iki sürecinde zorluklarında bahsetmek tek başına bir konu başlığı.

  • 26-27 Mart

AB Zirvesinin toplanacağı tarih. AB bugüne kadar Türkiye’ye yaptırım uygulayacak kadar cesur değildi fakat Biden’ın gelişi ve alacağı pozisyon ile birlikte AB kendinde bu cesareti bulabilir ve yaptırım kararı uygulayabilir.