İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Senato, Amy Coney Barrett’in Yüksek Mahkeme’ye girmesini onayladı

Uzun ve tartışmalı bir sürecin ardından Barrett’in seçimlerden önce Yüksek Mahkeme’ye girmeyi başarması birçok kişi tarafından Trump için büyük bir zafer olarak nitelendirildi.

Senato’da çoğunluk partisi konumunda olan Cumhuriyetçiler, ABD Başkanı Donald Trump’ın aday gösterdiği Amy Coney Barrett’in Yüksek Mahkeme yargıcı olması yönünde oy verdi.

Yüksek Mahkeme yargıçlarının belli bir görev süresi bulunmuyor. ABD’nin en üst düzey mahkemesine seçilen hakimler ölene kadar bu görevi yapıyor. 48 yaşındaki Barrett’in uzun yıllar Yüksek Mahkeme’de görev yapması bekleniyor.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin liberal yüzü ve kadınlara eşit haklar mücadelesinin en büyük destekçilerinden Yargıç Ruth Bader Ginsburg’un Eylül ayında hayatını kaybetmesinin ardından Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında büyük bir tartışma başlamıştı. Demokratlar, Trump’ın bir Yüksek Mahkeme yargıcı daha  atamasının dengeleri iyice bozacağını savunmuş, bu sebeple 3 Kasım seçimlerini kazanan kişinin Ginsburg’un koltuğunu kimin dolduracağını belirlemesini istemişti.

ABD Yüksek Mahkemesi

Trump’ın seçtiği ve Senato’nun onaylayarak Yüksek Mahkeme’ye gönderdiği üçüncü yargıç olan Barrett, muhafazakar ve Cumhuriyetçi Parti’ye yakın görüşleriyle biliniyor. Sayısız konunda karar mercii olan Yüksek Mahkeme’de Barrett’in atanmasıyla muhafazakarların liberallere 6’ya üç çoğunluğu bulunuyor.

Amy Coney Barrett, eşi Jesse Barrett, ABD Başkanı Donald Trump ve ve Yüksek Mahkeme yargıçlarından Clarence Thomas

     Neden Önemli ?

Uzun ve tartışmalı bir sürecin ardından Barrett’in seçimlerden önce Yüksek Mahkeme’ye girmeyi başarması birçok kişi tarafından Trump için büyük bir zafer olarak nitelendirildi.

Eğer Trump kazanamazsa koltuktan inmeyeceğini ve sonuçlara itiraz edeceğini söyledi. ABD’de daha önce karşılaşılmış bir durum olmasa da seçim sonrası da öncesi kadar tartışmalı olacak gibi duruyor. İşte bu düğümü çözecek kurum : Yüksek Mahkeme.

Yüksek Mahkeme de çoğunluğun Cumhuriyetçi Muhafazakar yargıçlarda olduğunu düşünürsek , Trump seçimden önce çoğunluğunu yüzdesel olarak artırmakla olası seçim iptali kararının çıkabilitesini yükselmiş oldu.

Yüksek Mahkeme , Biden’ın kazanması sonrasında koltuğundan inmeyecek Trump lehine karar verirse bildiğimiz Amerikan Demokrasisinin sonu geldi diyebiliriz. En iyisi biz, hukukun hala bazı ülkelerde o kadar siyasallaşmadığını varsayalım…