İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yine Olmadı Zelensky

Dün ajanslara düşen haberde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, NATO’nun Ukrayna’yı ittifaka üye olarak almayı kabul ettiğini açıkladı.Ancak beklenin aksine tepki Rusya’dan değil, ABD’den geldi! Biden, Ukrayna’nın NATO üyeliğine itiraz etti.

Bu açıklama bir anda tüm dünyada bomba etkisi yarattı. Açık-kapalı tüm piyasalar bu duruma tepki verdi. Çünkü Rusya ve Putin Ukrayna’nın NATO üyesi olmasını bir savaş sebebi olarak görüyor. Putin’in bu kadar net olduğu bir konuda geri adım attığı görülmüş bir şey değil.

Çünkü Rusya için Karadeniz ABD’nin en az tehdit oluşturduğu yer ve bu alanın da ABD’ye kaptırılması Rusya’yı zora sokar bu sebeple Rus diplomatlar bu durumu şöyle açıklıyor ; “Kırım düşerse Moskova düşer.”

Bu durum sonrasında yarınki Biden-Putin görüşmesi hakkında iddialar hemen geldi. Kırım’ın ve Suriye’nin Rusya’ya bırakılması karşılığında Ukrayna’nın NATO üyeliğine izin çıktığı konusunda tweetler , uzman görüşleri peş peşe geldi. Fakat ABD bu kadar sert bir hamleyi Rusya görüşmesine 48 saat kala yapması mantıklı mıydı ?

Değildi. Bu sebeple Biden da hemen açıklama yaparak Ukrayna’nın, NATO’ya katılmadan önce ülke içindeki yolsuzluğu bitirmesi ve tüm kriterleri karşılaması gerektiğini söyledi. Böylelikle 16 Haziran Rusya-ABD görüşmesi öncesindeki tansiyon stabil kaldı.

Zelenskiy’nin bir blöfü daha başarısız olduğunu söyleyebiliriz. Reuters, Associated Press ve Agence France-Press ile ortak bir röportajda Zelenskiy, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’dan Ukrayna’ya NATO askeri ittifakına katılma planı verme konusunda net bir “evet” veya “hayır” cevabı istediğini söyledi.

Zelenskiy, Biden’ın bu hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede Ukrayna’yı bir pazarlık aracı olarak kullanmayacağına dair güvence aldığını söyledi. Fakat biraz daha blöf yapmaya devam ederse hali Paşinyan’dan fena olacak bilmesinde fayda var.

Çünkü, Zelenskiy resmen ABD’lilere “gelin ülkemizde ne yaparsanız yapın ama para verin” şeklinde bakıyor.  ABD’yi Ukrayna’ya ekonomik destek sağlamaya çağıran Zelenskiy, hem Biden’ı hem de Uluslararası Para Fonu’nu (IMF), kendince “haksız” reform talepleri olmadan para vermesini istiyor.