İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Ekonomi Politikasının 2 Ön Plana Çıkan İsmi

Türkiye zor günlerden geçiyor. Enflasyon , kur fiyatları yükselişte fakat piyasanın beklentisinin tersine adımlar atılıyor . Türkiye dünyadaki diğer Merkez Bankasının aksine faiz indiriyor.

Lütfü Elvan’ın grup toplantısında alkışlamama anını gördüğümden beri AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yeni ekonomik model denemesi üzerinde çalışıyorum. Bugün de bu yeni modelin iki ismini ön plana çıkarmaya çalışacağım.

Bu isimlerden ilki Nureddin Nebati. Berat Albayrak görevden “affını“ istediğinde Berat Albayrak’ın görevden alınmayan tek yardımcısıdır. Doların 13’ü  ilk geçtiğinde çıkıp “Biz yeni bir şey söylüyoruz. Bu yeni söylediğimiz şeyin bir altyapısı var , karşılığı var.” açıklamasını yapan kişi.

Fiilen sona ermese de önümüze çıkan bir gerçeklik var ki Lütfü Elvan dönemi sona erdi. Önceki dönemden kendisine miras kalan Nureddin Nebati şu anda yeni ekonomi politikasında Hazine Bakanlığını ayağını yürüten isim.

Bu isimlerden ikincisi ise Erişah Arıcan . Arıcan , Varlık Fonu Başkanvekili, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Varlık Fonunun Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğundan fonun başında Arıcan’ın olduğunu söyleyebiliriz. Öncesinde Katar , bugünlerde BAE’nin yaptığı yatırımınların yönetici.

Arıcan bir başka başlıkta da ön plana çıkıyor. Arıcan, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın tez danışmanı olmasıyla da kamuoyunda biliniyor. Kimi iddialara göre Albayrak’ın tezini yazan isim de Erişah Arıcan. Aynı zamanda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun da tez hocası.

Nureddin Nebati ile Erişah Arıcan’ın ortak kesişim kümesine baktığımızda ise karşımıza çıkan isim Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak. Yani ekonomi politikalarında Naci Ağbal , Lütfü Elvan döneminin öncesine keskin bir dönüş gözüküyor.