İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Biden Hükümeti

Joe Biden ABD başkanı olduğunda rahat bir nefes alındı. Donald “yok edici” tarafından teşvik edilen yerel ve küresel bölünmeler görünüşe göre iyileştirilebilirdi. Sonucunda dünya pandemi ve küresel ısınma gibi evrensel sorunları çözmeye doğru rota belirleyebilirdi.

Gelişmelere bakıldığında ise bu olmayacak. Kimse Biden’in kendi ülkesindeki sosyal ve politik bölünmeleri bir gecede iyileştirmesini beklemiyordu ancak politik dünyanın iki ekonomik ve jeopolitik yarıya – bir “Amerikan Küre” ve bir “Sinosfer “‘e bölünmesini engelleyebileceğine dair büyük umutlar vardı.

Bunun yerine Biden yönetimi, Çin’e karşı koalisyonlar kurmayı seçti. Sözde, baskıcı bir otokrasiye karşı siyasal özgürlük ve demokrasi arayanların yanında olmak için. Gerçekte ise, Çin meydan okumasının ekonomik ve teknolojik saldırısını durdurmanın bir yolu olarak görüyor.

Bu “çalkantı” (benzer düşünen uluslardan oluşan bir koalisyon olarak görebiliriz) ilerlemeyi engelleyemedi ve başarısızlığa uğruyor. Yalnızca küresel ısınma ve hastalık gibi büyük küresel zorluklarla mücadelede değil, aynı zamanda dünya ticaretini ve ekonomik sistemlerini rasyonelleştirmede de başarısız olabilir.

Sanki yeni ABD başkanı, acımasız selefini Oval Ofis’te kıdemli bir danışman yaparak Trumpizmin gelecekteki olası yeniden dirilişini engellemeye karar vermiş gibi. Aynı zamanda Biden, soğuk savaş siyasi çıkarları için Çin ile bir arada ve barış içinde  yaşama vizyonunu feda etmiş gibi görünüyor.