İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin Dostu Arnavutluk

Arnavutluk- Türkiye yakınlaşmasından (askeri yakınlaşma da dahil), en çok rahatsızlık duyan ülkelerin başında Yunanistan geliyor. Özetle “Türkiye bizi kuşatıyor” diyorlar.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, bir süre önce ülkemize geldi. İki ülke arasında işbirliğinin artırılması, daha doğrusu Türkiye’nin Arnavutluk’u daha fazla desteklemesi babında neler yapılabileceğine bakıldı.

Türkiye, Arnavutluk’un en büyük 4. ticaret ortağıdır. Toplam 3.5 milyar dolarlık yatırımla Arnavutluk’taki en büyük dış yatırımcı konumundayız. Ayrıca askeri olarak 1998’den bu yana Türkiye ile Arnavutluk 26 askeri anlaşma, hibe ve protokol imzaladı. Son askeri anlaşmanın bedeli ise 2,3 milyon dolar.

Bu durum aslında Türk basınından çok Yunan basınında yer buluyor. Çünkü özellikle son dönemde Balkanlarda atılan adımlarla Yunanistan’ın diğer taraftaki komşularıyla da dost olduk. Özellikle Arnavutluk , Karadağ, Kosova ve Bosna Hersek ile ikili ilişkiler ciddi manada gelişmiş durumda.

Yunan basınının önemli gazetelerinden Kathimerini, önceki gün yazdığı yazıyla Edi Rama’yı , Türkiye’yi ülkenin ana müttefiki ve hayırseveri olarak tanıtmakla ve Türkiye’nin yapımına başladığı hastaneyi seçim malzemesi olarak kullanmakla eleştiriyor.

Rama, Türkiye hibesiyle bir hastane inşa edileceğini ve 25 Nisan seçimlerine kadar hazır olacağına söz verdi. Hastanenin finansal olarak ücretsiz inşası vesilesiyle, sürdürülen seçim propagandasında, Erdoğan’a adanmış uzun bir şarkı ile halk arasında bir sempati iklimi geliştirmek için Türk liderin cömertliği övülüyor.

Açıkçası , Avrupa basınında sürekli yer alan Erdoğan Osmanlı’yı yeniden mi kuruyordan bağımsız olarak Türkiye son yıllarda alışılmışın dışında ülkelerle müttefik olup yan yana gelmeyi iyi beceren bir ülke konumunda. Türkiye ile dost olmak ne çok zor ne de çok masraflı !

Unutmamak lazım ki Türkiye’nin son dönemde Balkanlar’da , Kafkasya’da ve Afrika’da dostlar edinmesinde ortak sebeplerden biri de askeri  satış yapabilmek. Türkiye , Savunma Sanayisinde başarılı adımlar atıyor fakat gelişmek için ürünlerin satışı da projelerin gelişimi için çok önemli.

Açıkçası gelecek günlerde Arnavutluk’tan her an  İHA , SİHA , Tank için bir hamle gelebilir. Tabiki bunun için önce Edi Rama’nın tekrar seçimlerde kazanması gerekiyor gibi durmakta.