İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye Nereye Gidiyor ?

Dün Yaşananlar ile birlikte herkesin aklındaki soru ” Türkiye Nereye Gidiyor ?”. Bende bu olaylar silsilesinin uluslararası bağlamı hakkında yazmaya çalıştı.

Dün gece Türkiye bir gece yarısı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesinden çekildi ve Türkiye Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı. Son 20 ayda 4. Merkez Başkanı da  görevden el çektirildi. Fakat sadece bunlar olmadı.

Malumunuz bu hafta artık dünyada ABD-Rusya çatlağı genişledi. Dünyanın Batısı ile Doğusu arasındaki çizgi daha net bir hal aldı.Türkiye de her ne kadar tarafsız kalmaya çalışsa da ilk kez bir tarafa daha yakın konumlandı.

Doğu’ya Selam

Sadece Cuma gününe bakacak olursak; dün Erdoğan “Sayın Biden’ın Putin ile ilgili ifadeleri bir devlet başkanına yakışmayan bir ifadedir. Bir devlet başkanın böyle bir ifadeyi kullanması kabul edilebilir değildir. Bana göre Sayın Putin çok çok akıllıca ve şık bir cevap vermek suretiyle gereğini yapmıştır.” dedi.

Bu açıklama önemli çünkü bu tip konularda ilk kez en alt tonla da olsa Rusya’nın yanında ABD’ye karşı  ses çıkarılmış oldu. Sonrasında da ABD’nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, S-400 konusuna ilişkin açıklama yaptı. “Çözüm için, Türkiye’nin S-400’lere sahip olmaması gerekir” diyen Satterfield, “Rusya ile askeri alışveriş devam ederse daha ciddi yaptırımlar gelir” ifadesini kullandı.

Aynı saatlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde görüştü. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

İstanbul Sözleşmesi ve Merkez Bankası kararlarının yer aldığı resmi gazetede yayınlanan başka bir kararda ise Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında imzalanan Karayoluyla Uluslararası Yük ve Yolcu Taşımacılığı Anlaşması, Cumhurbaşkanı kararı ile onaylandı.

Anlaşma kapsamında iki ülke arasındaki düzenli yolcu taşımacılığı ile mekik seferler izin belgesi sistemine tabi tutulurken boş transit geçişler izin belgesinden muaf tutuluyor. Eşya taşımacılığı konusunda ise transit ve üçüncü ülke taşımaları için geçiş belgesi sistemi ön görülüyor. Anlaşma ile iki ülke arasında kabotaj taşımaları yasaklanırken profesyonel sürücülere vize kolaylığı sağlanması da düzenleniyor.

Bir Şey Anlatıyor

Sadece dün yaşananlar bize bir şeyler anlatıyor. İran , Rusya ve Çin ile pozitif adımlar atılırken ABD’de seçim sonuçlarından birkaç saat sonra göreve getirilen Naci Ağbal görevden alınıyor. Yerine ise eski Berat Albayrak çizgisine yakın bir isim getiriliyor.

İstanbul sözleşmesinden çıkılıyor . Yetmezmiş gibi birkaç gün öncesinde HDP kapatılması mevzusu ve Gergerlioğlu mevzusu da Batıyla mesafenin tekrar büyüdüğünü bize anlatan başka bir durum. AİHM kararlarının uygulanmaması da bunun bir diğer emearesi.