İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye İçin Kritik 1 Ay

Nisan ayı Türkiye için kritik bir ay olacak gibi duruyor. Nisan ayı Batılı ülkeler ve Türkiye arasında hareketli geçecek .   Türkiye’de bu hareketliğe bir kabine değişikliğiyle başlarsa şaşırmamak gerekiyor. Herkes gibi bende Mart’ta olanları anlamak için Nisan’ın ipuçlarını bekliyorum.

8 Nisan’da Borrell ve Leyen’in Türkiye’ye gelmesi , 12 Nisan’dak Halk Bankası Temyiz Davası , 14 Nisan’da Yunanistan Dışişleri Bakanı  Dendias’ın Türkiye’ye gelmesi , Olası bir Biden-Erdoğan Telefon Görüşmesi ,22-23 Nisan İklim Zirvesi , Afganistan-ABD ilişkileri (Türkiye’nin arabuluculuk ihtimali üzerinden ) , 24 Nisan’da ise 1915 olayları açıklaması bazı kritik konu başlıkları gibi duruyor.

8 Nisan

8 Nisan’da Türkiye’ye gelecek olan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “AB’nin Türkiye ile işbirliğine ve karşılıklı çıkara dayalı bir ilişki geliştirmesinde stratejik çıkarı bulunmaktadır. Bu, Türkiye için de geçerli. AB Konseyi, geçen hafta AB-Türkiye ilişkilerinde yeni bir bölüm açtı.” sözlerine bakacak 8 Nisan’daki zirvede önemli başlıklar var.

12 Nisan

12 Nisan’da, Halk Bankası temyiz duruşması görülecek. Banka: ABD’nin yargılama yetkisi yok görüşünde. Savcılar ise yetkisi olduğu görüşünde. Banka haklı bulunursa dava düşecek, konu kapanacak. Savcılar haklı bulunursa devam edecek ve 3 Mayıs’ta jürili asıl duruşmalar başlayacak.

14 Nisan

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias 14 Nisan’da Türkiye’ye gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis görüşmesini ele alacağız” dedi. Ankara-Atina hattında görüşme trafiği hız kazanması ve üst düzey yetkililerin diyalog kurmasının önemli olduğu bir tarih.

22-23 Nisan

Joe Biden 22-23 Nisan’da iklim zirvesi düzenliyor. Sanal ortamda yapılacak olan bu zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan’da davet edildi. Mektup’ta Biden , Covid-19’dan etkilenen Türk vatandaşlarının acısını paylaşıyorum ve  iklim zirvesinde büyük ekonomilerin liderleri toplanacak şeklinde ifadeler kullandı. Toplam 40 devlet ve hükümet başkanı çağrıldı.

24 Nisan

Joe Biden yönetiminin 24 Nisan’da 1915 Olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak tanımasının mümkün olduğuna dair görüşlerin sayısının arttığını söyleyebiliriz. Bunda en önemli sebeplerden biri geçmişte Biden’ın kullandığı ifadeler. Fakat başkanlar bugüne kadar göreve gelmeden önce kullansalar da başkanlık kurumunda kullanmadıkları bir söylem. ABD-Türkiye ilişkilerinde kritik bir eşik.

Beklenen Telefon

Ayrıca aylardır Joe Biden’dan telefon bekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük ihtimal ilk telefon görüşmesini bu ay içinde 22 Nisan’a kadar olacağını beklemekteyim. Bu ilk görüşmede önemli detaylardan birinin de Afganistan – Taliban mevzusu olduğunu düşünüyorum. Tabi ki bu konuyla birlikte ikili ilişkiler de değerlendirileceği aşikar.

Afganistan Barışı

Afganistan yeni bir başlangıca belki de ilk kez bu kadar yakın. Türkiye’nin arabulucu olması, yaşanan kısır döngünün sonlanması anlamına gelebilir. ABD, Afganistan hükümeti ve Taliban arasında bir orta yolu bulabilmesi için Türkiye’nin ‘arabulucu’ rolü her taraf için önemli.  Bu ay bu konuda önemli gelişmeler olabilir.