İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KKTC Seçimlerinde Kazananı Belirleyecek Kişi : Tufan Erhürman

KKTC’de Pazar yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday yüzde 50’nin üzerinde oy alamadı. İkinci tura kalan seçimde Ankara’ya yakınlığıyla bilinen Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) adayı Başbakan Ersin Tatar ile bağımsız aday mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak.

Ersin Tatar oyların yüzde 32.34’ünü , Mustafa Akıncı’nın oyların 29.84’ünü aldı . CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise oyların 21.67’sini alarak ilk turu üçüncü sırada bitirdi. İkinci turun kaderini ise seçimde üçüncü olan ve federasyon yanlısı siyasi çizgisiyle tanınan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman belirleyecek gibi görünüyor.

Tufan Erhürman ve CTP Kararını Verdi

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine ilişkin tavrını belirleyeceği Parti Meclisi toplantısı sona erdi.

Toplanan CTP Parti Meclisi seçimlerin 2. turunda Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı‘ya destek kararı aldı.

Yapılan basın açıklamasında detaylı şekilde neden Mustafa Akıncı’ya destek verildiği detaylı şekilde anlatılmış.

“CTP, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci boyunca diyalog, uzlaşı ve çözüm ihtiyacını dile getirmiş, halkımızın içeride ve dışarıda karşı karşıya olduğu sorunların büyüklüğünün altını çizmiş ve bu sorunların altından ancak halkı bütünleştirici bir yaklaşımla kalkılabileceğini vurgulamıştır. Bu nedenledir ki seçimin ilk turunda ortaya çıkan gerilimin düşürülmesi ve tüm tarafların akıl yoluna davet edilmesi için azami çaba gösterilmiştir.

18 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek olan ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçiminin öncesinde de, gerilimin düşürülmesi ve halkımızın iradesini özgür bir biçimde sandığa yansıtabileceği sağduyulu bir ortamın oluşması demokrasiye olan inancımız çerçevesinde bizim için son derece önemlidir. Bu çerçevede, tüm tarafların demokratik ortamı bozucu her türlü hamleden kaçınması gerektiğini belirterek, halkımızı demokrasiye sahip çıkmaya ve iradesini sandığa yansıtmaya davet ederiz.

CTP, kurulduğu günden itibaren Kıbrıs Türk halkının varlığını, kimliğini, kültürünü geliştirerek geleceğe taşıması, sosyal ve ekonomik kalkınmasını sağlaması ve Kıbrıs sorununun federal temelde kapsamlı çözüme ulaştırılması çerçevesinde bir siyaset izlemiştir. Kıbrıs sorunu başta olmak üzere halkımızın tüm sorunlarının uluslararası hukuk temelinde diyalog yöntemiyle çözümlenmesi için uğraş vermiş olan CTP, Kıbrıs sorununun federal temelde kapsamlı çözüme ulaştırılması siyasetini Tüzüğünde de yer alan temel ilkelerden biri olarak kabul etmektedir. CTP, bunca yıllık deneyimiyle, Kıbrıs Türk halkının kapsamlı çözüm yönündeki iradesinin, çözümden önceki koşullarda halkımızın dünyaya açılma ve pek çok alanda tabi tutulduğu sınırlamaların kaldırılması talebinin meşru zeminini oluşturduğunun da bilincindedir.   

CTP Parti Meclisi, bu çerçevede, 18 Ekim tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde yarışacak iki aday arasında, bu ilkeler doğrultusunda görev yapacağını açıklamış olan Sayın Mustafa Akıncı’yı destekleme kararı almıştır.

Seçim sonuçlarının halkımız için hayırlı olmasını diler, içeride ve dışarıda karşı karşıya olduğumuz büyük sorunların aşılması için halkımızı bütünleştirerek, diyalog, uzlaşı ve çözüm arayışlarımıza aralıksız devam edeceğimizi bildiririz.”

Kazanan Belirlendi Gibi

Özellikle CTP ve Tufan Erhüman’ın desteğiyle birlikte büyük bir süpriz olmazsa kazananın Mustafa Akıncı olacağını düşünüyorum. Bunda en büyük nedenlerden bir Kıbrıs Halkının Türkiye hükümetinin kendi seçimlerinde bir tarafı desteklemesi ve o küçük devletin içerisinde siyasetin o Kıbrıs sevimliliğinden uzaklaşması . Bu seçimin kaderini değiştiren; Kapalı ‘Maraş’ ‘ın açılmasından çok, açılırken cumhurbaşkanının , meclisinin ve hükümetinin es geçilmiş olması.

 Son olarak , Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise sessizliğini korumaya devam ediyor. Erdoğan’ın , Mustafa Akıncı’yla seçim sonrasında ilişkilerinin nasıl olacağı ise koskoca bir muamma.