İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Trump Görevden Alınır Mı?

ABD Başkanı Donald Trump büyük oynadı, ancak her hamlenin de bir bedeli var. Her ne kadar görevi sorunsuz şekilde devredeceğini söylese de ABD siyaseti bunun bir bedeli olması konusunda hemfikir.

Facebook ve Instagram’ın Trump’ın hesabını “süresiz askıya alma” kararı ardından Twitter, Trump’ın bir kez daha platform kurallarını çiğnemesi halinde hesabının kalıcı olarak tamamen silineceğini duyurdu! Yani Trump’ın en büyük silahı elinden alınmış gibi duruyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Anayasa’nın 25’inci ek maddesinin yürürlüğe sokulması ve Başkan Donald Trump’ın görevden mümkün olan en kısa sürede uzaklaştırılması çağrısı yaptı. Pelosi Trump için ‘‘demokrasimiz ve halkımız için çok tehlikeli’’ dedi.

Maddenin daha önce hiç uygulanmayan dördüncü fıkrası, başkan yardımcısı ve kabinedeki çoğunluğunun ”makamının görev, güç ve yetkilerini yerine getirememesi” durumunda başkanı görevden almak için harekete geçebileceğini ve başkan yardımcısının, bu yetkileri derhal üstlenebileceğini öngörüyor.

Cumhuriyetçilerde Demokratlar kadar sertler. Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Smith Pence’in hemen Trump’ı görevden almasını aksi taktirde Senato ve Temsilciler Meclisinin birlikte Trump’ı azledip, görevden alacağını açıkladı. Yani Trump 12 günlük kalan görev süresini dolduramayabilir.

Başkanı Trump’ın Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından 25. maddeye göre görevden el çektirilmesi için baskılar artıyor. Trump’ın sembolik olarak iki hafta bile beklemeden görevden alınması ve yargılanması isteniyor.

Bakanları da Trump’ın yaptığına ortak olmamak adına istifa etmeye başladı. ABD Ulaştırma Bakanı Elaine Chao, Başkan Trump destekçilerinin ABD Kongresi’ne yönelik saldırısının ardından istifa edeceğini açıkladı. Beyaz Saray’da görev yapan üst düzey bazı ulusal güvenlik yetkilileri de istifa etti. Yetkililer, yeni istifaların da gelebileceğini belirtti.

14.000 farklı firmayı temsil eden ABD Ulusal İmalatçılar Birliği, Başkan Donald Trump’ın 20 Ocak günkü devir teslim törenini beklemeden görevden uzaklaştırılmasını istedi.Kurumun başkanı Jay Timmons tarafından yapılan açıklamada Trump’ın iktidarını korumak için şiddeti teşvik ettiğine dikkat çekildi.

Yani Trump’ın oynadığı kumarla birlikte elindekileri de kaybedecek gibi duruyor. Ayrıca 2024’te tekrar aday olmasına kesin gözüyle bakılan Trump’ın artık aday olma imkanı kalmadı. Yargılanmasının boyutunu ve sonuçlarını ise şuandan kestirmek zor.