İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suudi Arabistan – Katar Normalleşmesi

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının bugün itibarıyla açılması için anlaşmaya varıldığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Sabah, yaptığı televizyon konuşmasında, Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdiğini belirtti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör gruplarını desteklediği” suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

Özellikle ABD yaşanan seçimler ve Biden’ın başkan seçilmesiyle birlikte değişmek zorunda olan Suudi Arabistan ile müttefikleri çeşitli adımlar atmaya başladı. Katar ile ilişkilerin tekrar başlamasına da bu zemin üzerinden bakabiliriz.

Bu adımdan sonra merak edilen en önemli soru ise Arap ülkelerinin Türkiye’ye karşı da bir adım atıp atmayacağı. Mevcut durumda Arap ülkeleri resmi olarak olmasa da  fiili bir boykot uygulamaktalar.

Bu konudaki ilk temas G20 öncesinde 21 Kasımda gerçekleşti. Uzun bir zamandan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve sorunların giderilmesi için diyalog kanallarının açık tutulması hususunda mutabık kaldı. Fakat iki tarafta henüz adım atmak konusunda ciddi bir tavır gelmedi.

Katar ile normalleşmeye başlayan Arap ülkelerinin yakın dönemde Türkiye ile ilgili adım atması beklenebilir fakat bu konudaki en büyük engel Müslüman Kardeşler ile Türkiye arasındaki ilişki. Çünkü Arap ülkeleri Müslüman Kardeşleri kendilerine bir tehdit olarak görmekte.