İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Savaşın Kaderini Değiştiren : Kamikaze Drone’lar

Azerbaycan-Ermenistan hattında Dağlık Karabağ üzerinden cumartesi günü başlayan savaş devam ediyor. Azerbaycan’a ait  kamikaze drone’lar Ermenistan ordusuna ait askeri hedefleri vuruyor.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’nin (STM) tamamen yerli ve milli imkânlarla geliştirdiği ‘kamikaze drone’ denilen otonom döner kanatlı vurucu İHA Azerbaycan-Ermenistan savaşında Azeri ordusunu avantajlı taraf haline dönüştürdü. Dün bölgeden dönüp Fransız basınına konuşan bir Ermeni subayın söylediğine göre ; Azerbaycan’ın başarılarındaki kilit nokta Kamikaze dronelar . İşlerin Ermenistan için kötüye gittiğini, ağır kayıpların olduğunu söyledi.

Bunlar küçük drone’lar. Üzerlerinde patlayıcı taşıyabilen drone’lar. Bunların özelliği, asimetrik savaşlarda, özellikle  tehdit açısından riskli bölgelere asker girmeden önce o bölgedeki tehditleri algılayıp bertaraf etmelerini sağlayan sistem.İki ordunun da modernizasyonunu tamamlayamamış olması sebebiyle savaş daha çok kara birlikleri üzerinden ilerlediğinden dolayı Azerbaycan ilerlerken kullandığı bu küçük dronelar Ermenistan tarafında ciddi kayıplara sebep olduğu görülüyor.

Aşağıdaki video’da drone sesleri ve çaresizce havadaki duranları vurmaya çalışan Ermeni askerlerini görebilirsiniz.