İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Savaş, 30 Mart’ta Bitebilir

Ukrayna ile Rusya arasındaki yüz yüze görüşmelerin tarihi belli oldu. Müzakerelerin bir sonraki turu 28-30 Mart tarihlerinde Türkiye’de yapılacak. Bu görüşme diğerlerinden farklı olabilir.

Açıklamayı Ukrayna’da iktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisinin Meclis grup başkanı ve müzakere heyeti üyesi David Arahamia yaptı. Rusya müzakere heyeti başkanı Medinskiy de görüşmelerin Türkiye’de yapılacağını doğruladı. Medinskiy, ‘Bugün, Ukrayna ile video konferans yoluyla yeni bir müzakere turu yapıldı . Sonuç olarak 29-30 Mart tarihlerinde yüz yüze görüşme kararı alındı. Görüşme Türkiye’de olacak.’ dedi.

Sonrasında da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptıkları telefon görüşmesinde, müzakerelerin İstanbul’da yapılması konusunda mutabakat sağladı. Bu gelişmelerin yaşandığı sırada Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ise açıklamalarda bulundu. Ukrayna cumhurbaşkanı ülkesinin tarafsızlık konusunu düşündüğünü söyledi. Rusya’yı ülkesinin topraklarından tamamen çıkarmaya zorlamanın imkansız olacağını anladığını ve bunun 3. Dünya Savaşı’na yol açabileceğini söyledi.

Bugün (27 Mart) itibariyle Ukrayna Mariapol şehrini kaybetti. Ruslar , Doğu Ukrayna’nın en büyük şehirlerden birini tamamen ele geçirmiş oldu. Bu yıpranan Ukrayna ordusunun gayri nizami harpte de ilk mağlubiyeti oldu. Tüm savaş stratejisini bunun üzerine kurgulayan Ukrayna ordusu moral üstünlüğünü kaybetmiş durumda. Son NATO Zirvesinden  de lehine bir karar çıkmayan Ukrayna’nın ateşkesten başka çaresi kalmadı gibi gözüküyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının 31’inci gününde, Rus ordusu hedef değiştirerek, Donbas’ın bağımsızlığı için mücadele edeceğini duyurdu. Bu açıklama, Rusya’nın taktik değiştirdiği şeklinde yorumlandı. Bu sebeple İstanbul’da yapılan zirvede ateşkes çıkmasının muhtemel olduğunu söyleyebiliriz. 30 Mart savaşın son günü olabilir. Bu noktada akıllara gelen en önemli soru ise Zelenski’nin geleceği ve bundan sonra neler olacağı.