İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Satılan Her SİHA Kıymetli

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ülkesinin Türkiye’den 24 adet SİHA satın alacağını açıkladı. Bakan, Türkiye’den aynı zamanda eğitim ve lojistik ekipmanlarının da temin edileceğini söyledi.

Polonya ile Türkiye arasındaki satış anlaşmasının pazartesi günü Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda’nın Türkiye’ye yapacağı ziyaret sırasında imzalanması bekleniyor. Bu SİHA satışının ayrıca bir özelliği de ilk kez bir NATO ülkesine satışının gerçekleşmesi.

Türkiye , İHA ve SİHA üreten 8 ülke arasında yer alıyor. Askeri İHA alanında İsrail’in bize Heron vermemesiyle birlikte ABD ve İsrail’e bağımlı kalmak istemeyen Türkiye’nin imalata başlamasıyla büyüyen sektör, bugün ileri teknolojileri kullanan araçlar üretiyor.

Türkiye’nin her ihraç ettiği insansız hava aracının Türkiye’nin projeye yatırdığı öz sermaye aktarımının azalması ve sektörün kendi kendine dönmesi bakımından önemli. Türkiye,  bu sektörü 2023’te 10 milyar dolarlık bir sektör haline getirmek istiyor. Bu noktada da diğer ülkelerden her alınan sipariş hem maliyeti düşürüyor hem de bir üst sürümünü geliştirilebilmesine yardımcı oluyor.

Katar , Azerbaycan , Ukrayna , Tunus , Fas , Libya, Kazakistan ve şimdi de Polonya ile birlikte sayısı giderek artan ülke sayısı Türkiye’yi  bu konuda zirveye yaklaştırabilir. Uluslararası alanda SİHA ihracatında lider ülkeler Çin , ABD ve İsrail .

Fakat Türkiye’nin bu ülkelerden çok büyük bir avantajı var . Türkiye , kendi topraklarında sürekli olarak bu teknolojiyi kullanan tek üretici . Ayrıca son dönemdeki faal olarak Karabağ’da , Libya’da ve Suriye’de topladığı ve gördüğü saha sonuçlarının da üretimde gelişmesine önemli katkıları olacaktır.

Bu çerçevede testleri süren Baykar tarafından üretilen Akıncı’nın ve TUSAŞ tarafından üretilen Aksungur’un gelmesiyle birlikte de farklı ihtiyaçlara yönelik üretilebilecek bir portföy oluşmuş olacak . Bunlar, yakın gelecekte Türkiye’nin daha güçlü olacak bir askeri kapasitenin inşa edildiğini gösteriyor.

Her satılan İHA’nın ve SİHA’nın da Türkiye’yi daha ileriye götüreceği açık. Ülkeler için de Türk İHA’lar ve SİHA’lar diğer ülkelerin sistemlerinden çok daha ucuz ve çok daha efektif. Bu konuda Polonya’dan sonraki tedarikçi de büyük ihtimalle Macaristan olacak gibi duruyor.