İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pompeo – Çavuşoğlu Kavgası

Telekonferans şeklinde gerçekleşen, “Transatlantik Güvenliğe Yönelik Tehditler” konulu NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Pompeo adeta açmış ağzını, yummuş gözünü.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo dün gerçekleşen “gizli” NATO toplantısında Erdoğan hükümetini ağır şekilde eleştirmiş, Türkiye’nin müttefiklik ilkelerine aykırı, uyumu bozan şekilde hareket ettiğini belirtmiş. “Türkiye’nin S-400’leri alması, bir NATO üyesinin Rusya’ya verdiği hediyedir” demiş. Gizli toplantının bu içeriği Yunan basını tarafından sızdırılmış.

Çavuşoğlu da Pompeo’yu Avrupalı müttefikleri telefonla arayarak Türkiye’ye karşı kışkırtmak, bölgesel sorunlarda Yunanistan’a körü körüne destek vermek ve Ankara’ya Patriot hava savunma sistemleri satmaya yanaşmamakla suçlamış.

NATO toplantısında Çavuşoğlu, Pompeo’nun suçlamalarına karşılık vermiş ama, başta Fransız Dışışleri Bakanı olmak üzere Pompeo’yu destekleyenler fazlaymış. Haberde “Toplantı sonunda Türkiye’nin örgütün 30 üye ülkesi arasında fiilen tek başına kaldığı açıktı” diyor. İşte asıl kaygı verici kısım da burası.

Toplantı sonrasında ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hutchinson da basına yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye S400’ü almalarının hangi sonuçlara yol açacağını, bizimle ittifakına ve geri kalan üyelerle uyumuna ne kadar zarar vereceğini bir kez daha hatırlattık” dedi.

Hutchinson: “Umarım Türkiye bu uyarı üzerine düşünür ve Rus füze savunma sistemini ülkelerine yerleştirmeye yönelik aldığı hatalı karardan geri döner. NATO’nun göbeğinde Rus savunma sistemi dengeleri bozar. Türkiye’nin bazı davranışları ittifakın birliği açısından problemlidir.” demiş.

Pompeo’nun Türkiye’ye karşı bu sertlikte konuşmasının sebebi Trump’ın yeniden seçilmemesi. Giden bugüne kadar ikili olarak biriktirdiklerini tek toplantıda dökmüş gibi gözüküyor. Birkaç hafta önce de İstanbul’a gelip Ankara’ya gitmeyi reddettiğini hatırlayın.

Açıkçası , Pompeo’nun yönetimi Joe Biden’e teslim etmeden önce daha fazla köprüyü yakmak istediğini düşünüyorum. İran’daki Fahrizade suikastı , Suudi Arabistan-İsrail-Pompeo görüşmesi de buna diğer örnekler.

Fakat Türkiye ile NATO müttefikleri arasında yaratıcı düşünmeyi gerektiren çeşitli sorunlar olduğu açık ve gelecek ABD yönetimi Trump yönetiminden kesinlikle daha sert ve daha net olacak.

 

Haber  : https://www.politico.eu/article/us-turkey-target-each-other-nato-meeting/