İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PKK’sız Bir Irak

13 Aralık gecesi Irak’ın kuzeyinde Peşmerge ile PKK arasında yaşanan çatışmada bir PKK’lı bir de Peşmerge hayatını kaybetti. 

Irak’ın Musul vilayetine bağlı Sincar ilçesi 5 yıldır terör örgütü PKK’nın kontrolünde. Irak Merkezi Hükümeti ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında imzalanan Sincar Anlaşmasıyla birlikte terör örgütünün Sincar’ı boşaltması için baskıları artırdı. Sincar’a 20 Kasım’da 2 tugaydan oluşan güvenlik gücü gönderildi.

Bu arttan gerilimle birlikte 13 Aralık’ta 8 kişilik bir PKK’lı grup Irak’tan Suriye’ye kaçak yollarla geçmeye çalışırken Peşmerge birliklerinin ateş açması üzerine Suriye’ye kaçan grubun ağır silahlı YPG birlikleriyle geri gelip Peşmerge’ye saldırdığı söyleniyor.

YPG, KDP’nin iddialarını yalanladı ve olayın basit bir yanlış anlaşılma olduğunu söylüyor. Hala tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Ancak Barzani’nin YPG karşıtı açıklaması, SDG’yi ABD’nin desteğiyle PKK’ya yardım etmekle suçlayan başka bir açıklamadan birkaç gün sonra geldi.

Ancak çatışma, Türkiye ve Suriye sınırındaki Dahuk vilayetinin dağlık Amedi bölgesinde PKK ile KDP savaşçıları arasında çıkan ayrı bir çatışmada bir peşmerge savaşçısının öldürülmesinden sadece iki gün sonra gerçekleşti.

Tekrar Diyalog

Erdoğan açıkladı: Neçirvan Barzani Türkiye'ye geliyor

Barzani 4 Eylül 2020’de uzun zaman sonra Ankara’ya gelmiş ve IKBY ile Türkiye arasındaki gerginlik son bulmuştu. Ayrıca, Irak yönetiminde Nuri el-Maliki’nin gidişiyle tekrar kurulan temas sonuç verdi .9 yıllık aranın ardından Irak Merkezi Hükümeti ile Türkiye arasında ilişki kuruldu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile Çarşamba günü yaptığı görüşmede, Türkiye’nin “PKK terör grubunu ortadan kaldırma çabalarında” Irak’a mümkün olan tüm desteği vereceğini söyledi.

Irak Başbakanı’nın Ankara ziyaretinde dikkat edilmesi gereken iki konu IKBY petrolü (Erbil-Bağdat ilişkisini belirler) ve IKBY’yi atlayarak Türkiye’den Irak’a doğrudan bir yol bulmaya karar verip veremeyecekleri. Eğer anlaşırlarsa bu 2021’de PKK’nın Irak’ta son bulması manasına gelebilir.

PKK Bitebilir

KDP güçlerinin İran-Irak sınırındaki Kandil dağlarındaki ana üslerini kuzeye ve güneye erişen vadilere bağlayan stratejik bir dağ geçidi olan Zine Warte’de konuşlandırılan KDP ile PKK arasındaki gerginlikler yaz aylarından beri artıyor. Hareket, Irak Kürdistanı genelinde konuşlandırılmış binlerce kuvveti bulunan Türkiye’nin PKK’ya karşı büyük ölçekli bir kara ve hava saldırısı başlatmasıyla geldi. Olumsuz kış ayları nedeniyle yavaşlatılan operasyonlar, PKK’nın Suriye sınırına yakın Amedi, Kandil ve Ezidi yoğunluklu Şengal’deki kamplarını çevrelemek ve bağlantılarını kesmek için yapılan daha kapsamlı bir operasyonların parçası.

Resim
PKK ile Son Dönemde Çatışma Alanları

Türkiye, PKK ile mücadeleyi Türkiye dışına taşımayı başardı. IKBY’deki yeni Türk üsleri, Diyarbakır veya Kars’ta çok daha güçlü bir PKK ile yüzleşmek yerine, Irak Kürdistanı’ndaki PKK’yı kontrol altına almak adına önemliydi. Sonrasında Barzani ve Mustafa el-Kazımi ile görüşüp anlaşılırsa PKK artık güvenlik tehdidi olmaktan çıkabilir.

Çünkü artık uluslararası arenada PKK’nın kullanılışlığı hem İran hem de Türkiye için bitti ve aslında YPG adı altında Suriye’de yasallaşması adına ABD yönetimi tarafından da zorlanıyor. Türkiye , PKK ile bugüne kadar hep askeri olarak mücadele etti ama bugün masada attığı adımlarla PKK’yı kendi benliğinden uzaklaştırabilir.