İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pentagon F-35 Üretimini Süresiz Askıya Aldı

Amerikan Merkezli Stars and Stripes isimli sitenin haberine göre;

Pentagon, Lockheed Martin Corp. Şirketine ait F-35’lerin tam kapasite üretilebilmesi için gereken kararı süresiz olarak beklemeye aldı. Çünkü yetkililer, savaş uçağının savaş testine ne zaman hazır olacağını söyleyemiyor ve bu da 2017’den bu yana defalarca ertelendi.

 

398 milyar $ ‘lık programa ilişkin tam bir üretim kararı için Savunma Bakanlığı’nın satın alma müsteşarı Ellen Lord tarafından durduruldu. Projenin kilometre taşlarının en sonuncusuydu.  Lord’un sözcüsü Jessica Maxwell, yaptığı açıklamada, “Teknik zorluklar ve covid-19’un etkisi”ni vurguladı. En pahalı ABD silah sisteminin testlerinin yapılacağı test simülasyonunun hazırlanmasının gecikme sebebiydi. Açıklanacak yeni bir tarihin “bağımsız bir teknik incelemeye dayalı” olacağını söyledi.

Amerikan Savunması Başkan Değişikliğinden Etkileniyor

Seçilmiş Başkan Biden’ın, Pentagon’daki yeni ekibinin F-35’in tam kapasite üretimine karar vermek için ihtiyaç duyacağı tüm bilgilere sahip olabilmesi için ise aylar gerektiği anlamına geliyor. Bu, Maryland merkezli Lockheed şirketi için en kazançlı aşama.

 

Muharebe test simülasyonu, planlanan tatbikatın en son tarihi olan 2017 içerisinde yapılacaktı. Test her gerçekleştiğinde, verilerin aktarılması ve analiz edilmesi ve ardından Pentagon liderlerine ve Kongre’ye teslim edilmek üzere nihai bir raporun taslak haline getirilmesi ek iki ila üç ay sürecektir. Rapor, karar alınmadan önce kanunen zorunludur. Tam kapasite üretime izin verme kararı, Savunma Bakanlığı’ndan Amerikan vergi mükelleflerine ve yabancı müşterilere; savaş uçağının tam olarak test edildiğine, en üst düzey tehditlere karşı etkili olduğuna, bakım hedeflerine ulaşabileceğine ve üretilebileceğine dair bir onay mührü gerekli olacaktır.

F-35’ler Birçok Ülkede Kullanılmaya Başlandı

F-35 programının potansiyel 3.200 uçağından 600’den fazlası teslim edildi ve avcı isimli uçaklar, ABD Hava Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri de dahil olmak üzere dokuz ülkede ordu tarafından kullanılıyor. Ancak yine de en zorlu Rus ve Çin hava savunma sistemleri ve uçaklarına karşı etkinliğini henüz göstermedi. Bu, Maryland’deki Patuxent River Donanma Hava İstasyonunda bir yer üstü simülatöründe ölçülecek.

 

Biden ve yardımcıları, Savunma Bakanı Vekili Christopher Miller ve etrafındaki Trump taraftarlarının, geçiş ekibine yeterli brifing veremediklerinden şikayetçiler. Miller ise bu eleştirileri reddediyor.

 

Satın alma şefi Lord’un sözcüsü Maxwell, Biden’ın ekibinin önümüzdeki hafta gerçekleşmesi planlanan “satın almaya özel” bir toplantı sırasında F-35 notu hakkında bilgilendirilmesinin mümkün olduğunu söyledi. Daha önce, “İlk geçiş mevzuatlarının bir parçası olarak F-35 hakkında bilgi verdik ve o zamandan beri edinime ilişkin daha geniş bilgi taleplerinin bir parçası olarak ek F-35 program bilgileri sağladık” dedi. Program sözcüsü Laura Seal’e göre Savunma Bakanlığı’nın F-35 program ofisi test hazırlıklarını analiz ediyor ve simülasyon ve potansiyel bir tam kapasite üretim kararı için 28 Şubat’a kadar tarihlerin revize edilmesini bekliyor. Savunma Bakanlığı’nın operasyonel test direktörü Robert Behler, Ocak ayında yayınlanması planlanan en son yıllık raporunda, yaklaşık bir aylık savaş testinin artık 2021 sonuna kadar gerçekleşmesinin beklendiğini söylüyor. Maxwell, gecikmiş karara rağmen programın “planlanan hızından daha düşük bir oranla ilk üretime geçeceğini” açıkladı.