İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pasif NAVTEX

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi için 15 Haziran 2021 tarihine kadar yeni bir NAVTEX ilan edildi. Oruç Reis, Ataman ve Cengizhan destek gemileriyle birlikte Antalya açıklarında görev yapacak.

Açıkçası açıklanan NAVTEX’in konumuna bakıldığında hükümetin AB’yi ve Yunanistan’ı rahatsız etmeyecek ve hatta mutlu edecek bir noktada açıklandığını söyleyebiliriz. Türkiye ilan ettiği son iki NAVTEX’e bakıldığında Yunanistan’ın ve AB’nin Türkiye’ye dayattığı Seville Haritasının içinde kalmayı tercih ediyor.

Türkiye’nin Yayınladığı Son İki NAVTEX ile Seville Haritasının Görünümü

Seville Haritası Akdeniz’de en fazla kıyı şeridi olan Türkiye’yi Meis Adası sebebiyle kendi kıyılarına mahkum etmek için Yunanistan tarafından uydurulmuş , kabul edilmesi asla mümkün olmayan bir haritadır.

Bu yayınlanan NAVTEX, Türkiye’nin haklı davasında şuan için askeri ve siyasi olarak geri adımı şeklinde değerlendirilebilir. Bunda Şubat ayında yapılacak NATO Zirvesinin ve Mart ayında yapılacak AB Zirvesinin etkisi olduğu açık.

Türkiye bu haklı davasında asla boyun eğmeyecektir fakat bugünlerde atılan bu adımlar açıkçası Yunanistan tarafının maksimalist tavrını cesaretlendirir. İlerleyen süreçte de Türkiye’yi taviz verecek taraf haline getirir.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas’ın önceki gün DPA’ya verdiği mülakattaki açıklamalara bakılırsa Türkiye ile Yunanistan’ın diplomatik olarak anlaşması neredeyse imkansız. Bu sebeple , Türkiye her zaman kararlığını en üst perdeden göstermeli.

Fakat unutmamak gerekiyor ki askeri gücün kararlılıkla yürütülebilmesi  için öncelikle ekonomik olarak güçlü olmak gerekiyor. Türkiye’nin bugün Doğu Akdeniz’de kararlılık sergileyememesinin en büyük sebebi  ekonominin aldığı hal.