İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ne İstiyorlarsa , Alıyorlar !

Bugün sert ve acı bir tablo çizeceğim. Hafta başında Libya’ya giden ticari gemiye yapılan baskın ve sonrasında gelen cılız tepki açıkçası beni acı tabloyu görmeye itti.

Süperi bırakın güçlü olmak için ekonomik , siyasal  ve askeri olarak güçlü olmak gerekir.

  • Ekonomik açıdan Türkiye dışarı çıktığında ancak %5-6 arasında faizle para alabiliyor fakat battı dediğimiz Yunanistan ise %0.09 ‘dan alıyor.
  • Siyasal açıdan Türkiye’ye rağmen karar almak hiç bu kadar kolay olmamıştı.
  • Askeri olarak da Türkiye hava üstünlüğünü kaybediyor, bununla birlikte Rafael havadan gemiye saldırı kabiliyeti olduğunda denizde de karşı bir güç sahibi olundu.

 

Türkiye dış politika konusunda tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Hiçbir yerde itibarımız yok. Katar Emiri ve Azerbaycan dışında Türkiye’yi masada açıkça destekleyeceğinden emin olduğumuz 3. bir ülke yok.

AKP iktidarının, iç politika hesapları ile dışarıda herkesle düşman gibi olmasının bedelini uzun vadede ödeyeceğiz. Sanki dışarıdan büyük saldırı altındaymış gibi gösteriyorlar. Fakat ne zaman gerçek bir saldırı olsa  sessizleşiyorlar.

Anlatılan masal şu;

Türkiye artık yabancılar önünde ceket ilikleyen, söz dinleyen, istenileni yapan ülke değil, kendi oyununu kuran ülke. Türkiye artık bir süper güç. Bu nedenle emperyalist ülkeler panik halinde.

Maalesef tamamıyla eksik bir okuma bu. Türkiye artık Ortadoğu’nun güvendiği tek ülke değil. Ortadoğu’daki arabulucu değil. Avrupa’nın sürekli yaptırım kararıyla tehdit ettiği , ABD’nin başkanlık seçimlerini canlı yayınlayacak kadar ilgilenmek zorunda kalan bir ülke .

Nerden mi çıkarıyorum ?

Yunanistan, Meis’e asker gönderdi.

Cevap: Bedeli ağır olur.

Fransa, sahillerimizin açığına uçak ve savaş gemileri yolluyor.

Cevap: Şımarıklık yapma.

Amerika, Rum kesimine uygulanan ambargoyu kaldırıyor.

Cevap: Ama çok ayıp ediyorsunuz, müttefikliğe sığmaz bu.

Rusya, PKK ile mutabakat imzalıyor.

Cevap: Çok kızdık ama.

Suriye’de 33 askerimiz şehit düşüyor

Cevap : Moskova’da bir konuşalım.

Trump “Aptallık Etme” diyor.

Cevap : Mektubu yırtık.

Daha örnek çok ; Rahip Brunson Yargılanması, Deniz Yücel Yargılanması , Yunanistan’ın 12 mil açıklaması , ABD- YPG petrol anlaşması …

Son olarak da Libya’ya giden ticari gemide arama yapıldı. Helikopterlerle adam indirildi. Bir ülkenin gemisi o ülkenin toprağı sayılır ta ki başka bir karaya değene kadar. Yani , Türk hukukunun geçerli olduğu yerde operasyon yaptılar.

Cevap : 10 Aralık öncesi oldu mu şimdi bu ?

Türkiye ne yazık ki süper güç değil. Maalesef karşımızdaki ülke bizden güçlüyse ve sinirliyse boyun büküp duruyoruz. Ne istiyorsa onu veriyoruz. Bu mu çok başarılı dış siyaset !

Dış siyasette geri adım atmak. Karşındakini daha da cesaretlendirir. Örneğin; ABD , Kasım Süleymani’yi  vurduktan sonra İran cevap verdi. O günden sonra bölgede bir daha ABD , İran ile karşı karşıya gelmedi. İran bir süper güç değil ama gücü gereğinden fazla pragmatist olmamasından geliyor.