İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MÜSLÜMAN KARDEŞLER MUHALEFET İÇİN BİRLEŞTİ

Mısırlı muhalefet güçleri ve yurtdışındaki figürler, Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi hükümetine karşı birleşik bir cephe başlattı.

KAHİRE – Mısırlı muhalif gruplar, 11 Şubat’ta İstanbul’da düzenlenen  , Mısır’da değişim için basın toplantısında çalışmak ve Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi rejimini devirmek için yurtdışındaki muhalif güçler arasında koordinasyon için birleşik bir siyasi cephe oluşturulduğunu duyurdu .

Fırlatmanın zamanlaması, Biden yönetiminin Mısır’la ilişkilerinde insan haklarını vurgulayacağı ve siyasi muhalefete uyum sağlaması için Sisi’ye daha fazla baskı uygulayacağı umuduyla ateşlenebilir.

Mısır Ulusal Kuvvetler Birliği olarak adlandırılan cephe, bir başkanlık konseyi, bir yaşlılar konseyi ve başta Avrupa’da olmak üzere yurt dışında yerleşik Mısırlı önde gelen isimler, ulusal kuvvetler, siyasi partiler ve bağımsız figürlerin de yer aldığı 100 üyeden oluşan bir yüksek komite kurulduğunu duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Kanada, Yeni Zelanda, Malezya ve Güney Kore’nin yanı sıra birkaç Arap ülkesi bulunmakta. Üyelik, sendikaya katılmak isteyen tüm Mısırlılara açıktır.

Grup bazı tanıdık isimler içerse de, hem Kahire hem de Washington’daki değişimi etkileme kabiliyeti muhtemelen sınırlı. 16 Şubat’ta Biden yönetimi, geçen hafta Mısır’ın kıyı ve Süveyş Kanalı savunmasını desteklemek için 197 milyon dolarlık   168 taktik füze satışını onayladı . Siyasi muhalefet üzerindeki baskılarla ilgili endişeler sürerken, Sisi’nin Kahire’deki iktidarı her zamanki gibi güçlü görünüyor ve ülke ekonomisi koronavirüs salgını bölgedeki çoğu kişiden daha iyi bir şekilde atlatıyor. Sürgündeki muhalefet birliğinin göreve başlaması, 25 Ocak Devrimi’nin ardından, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in 11 Şubat 2011’de istifasının 10. yıldönümüne denk geldi. Eymen Nur, Mısır Milli Kuvvetlerin yeni kurulan Birliği başkanı seçildi.  Bir belge hazırlandı. Bu belge  yasama reformları ve her yurttaşın hükümdarını ve temsilcisini özgürce seçeceği seçimlerin önünü açar. Belgede ayrıca, mahkumların ve tutukluların serbest bırakılması, ekonomik sistemde reform ve sosyal adaletin gerçekleştirilmesi yönünde çağrıda da bulunuluyor.İslamcı grupların işlerini araştıran Ahmed Ban, Al-Monitor’a yaptığı açıklamada, birliğin 30 Haziran Devrimi’nin patlak vermesinden ve Mısır’da Müslüman Kardeşler’in iktidarının düşmesinden bu yana türünün ilk örneği olduğunu söyledi.

13 Haziran 2013’te milyonlarca Mısırlı , Kardeşler’e bağlı Başkan Muhammed Mursi’nin devrilmesi ve erken cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılması çağrısı yapmak için Mısır’ın dört bir yanındaki kitlesel protestolarda sokaklara çıktı . Mursi, Mübarek’in devrilmesinden bu yana ilk seçimlerde oyların% 52’sini kazandıktan sonra 30 Haziran 2012’de dört yıllık bir dönem için yemin etmişti.Ban, birliğin oluşumunun zamanlamasının mevcut siyasi iklimle ve Washington’da Mısır üzerinde artan baskı umuduyla ilgili olduğunu söyledi. Müslüman Kardeşler ve diğer muhalif gruplar, Biden’in Mısıra demokrasi ve insan hakları konusunda baskı yapmasını umduğunu  söyledi.

Biden’in 20 Ocak’ta ABD başkanı olarak yemin etmesinden birkaç gün sonra , ABD Kongresindeki iki Demokrat temsilci, 25 Ocak’ta  , insan haklarının bozulmasını takip etmekle görevli Mısır İnsan Hakları adlı bir bloğun kurulduğunu duyurdu. . Birkaç Mısırlı parlamento üyesi, bu hareketi Mısır’ın içişlerine kabul edilemez bir müdahale olarak değerlendirdi. Ban, “Müslüman Kardeşler sık ​​sık Biden’ı insan hakları durumunu ve Mısır’daki muhalefete karşı baskıları ele almaya çağırdı, bu da birliğin şu anda kurulmasının ardındaki gerçek nedenleri gösterebilir” dedi. Biden’in cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferi ilan edilir edilmez, Müslüman Kardeşler  8 Kasım 2020’de yeni ABD yönetimini “diktatörlükleri destekleme ve yataklık etme politikalarını” yeniden gözden geçirmeye çağıran bir açıklama yaptı

Müslüman Kardeşler’in Mısır’daki siyasi kolu Özgürlük ve Adalet Partisi Dış İlişkiler Komitesi sözcüsü Abdul Mawjoud Dreiri, Anadolu’ya 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Birliğin oluşumu bu sefer farklı çünkü istek var istikrar ve reformlara ihtiyaç duyan bir bölgenin koşulları gibi . Dünya ile konuşacak ve biz onun sesini duyurmak için bahse giriyoruz. ” dedi. Ayrıca, Biden başkanlığındaki ABD yönetiminin de bölge ve Mısır algısını değiştirmesini bekliyoruz. ”Dedi.

Nasır Askeri Akademisi’nde askeri uzman ve danışman olan Cemal Mazloum, Al-Monitor’a yaptığı açıklamada, yeni birliğin birden fazla cepheden desteklenmesine ve Türkiye’nin topraklarında ev sahipliği yapmasına rağmen Mısır’da değişim getirmeyi başaramayacağını söyledi. Anayasa reformlarını ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini içerdiği için hükümlerinin uygulanması imkansızdır. Kardeşliğin bu imkansızlığın çok iyi farkında olduğunu, ancak bu adımı Mısır’da harekete geçmek ve devlete grubun üyelerini serbest bırakması ve fonlarına el koymayı bırakması için daha fazla dış baskı toplamak için kullandığını belirtti .

17 Ocak’ta, Acil İşler Mahkemesi , 89 Müslüman Kardeşler üyesi ve liderinin fonlarının devlet hazinesine aktarılmasını kabul etti . Listede, Khairat al-Shater grubunun Yüce Rehber yardımcısı Mursi’nin mirasçıları, grubun Müftüsü Abdul Rahman el-Barr ve Mohammad al-Baltaji grubunun lideri ve diğerleri yer alıyor.

Mazloum, birliğin Müslüman Kardeşler’in Mısır sokaklarında eylem ve kaos yaratma ve insanları rejime karşı çektirme ve ekonominin bozulması, zorlu yaşam koşulları ve gerileme üzerinde oynama çabasıyla vatandaşları etkileme arzusu nedeniyle kurulduğunu söyledi.

Mısır Merkez Bankası 3 Kasım 2016 tarihinde yaptığı bir açıklamayla döviz  arz ve talep mekanizmalarına dayalı olarak serbestleştirdiğini duyurdu . Hareket, emtia ve temel hizmet fiyatlarında bir artışa ve yakıt sübvansiyonlarında düşüşe yol açtı. Merkez bankasının  25 Ekim 2020 tarihli resmi açıklamalarına göre dış borç 123,5 milyar dolara yükseldi.

Ancak Mısır’ın koronavirüs salgını sırasındaki ekonomik rekoru etkileyici, bu nedenle Sisi’ye karşı ekonomik davayı yapmak, en azından bölgesel standartlara ve rakamlara göre zor. Yapısal zorluklar devam etse ve hayat birçok vatandaş için zorlu olsa da, Mısır bu yıl% 2,8 oranında büyümesi beklenen tek Orta Doğu ekonomisi. Uluslararası Para Fonu , virüsün etkisini hafifletmek için sağlık ve sosyal ihtiyaçlara yönelik  proaktif önlemler aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı geçen hafta Mısır’a silah satışını açıklarken, Mısır’ın “Orta Doğu’da önemli bir stratejik ortak olmaya devam ettiğini” söyledi.