İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Libya’da Saha Isınıyor

Libya’dan son birkaç günde yapılan açıklamalara bakılırsa Libya’da ateşkes bitti bitecek. Taraflar yeniden savaşa hazırlanıyor gibi duruyor.

Libya’da ateşkesin ilan edildiği günden beri taraflar , askeri üslerini , hava birliklerini ve yeni savaş stratejilerini geliştirmeye çalıştırıyor. Artık taraflar savaşmaya tekrar hazır olduklarını ilan etmeye başladı. Tarafların cephelere asker , silah ve mühimmat taşıdığına dair videolar geçen fazla fazlasıyla paylaşıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar , MİT Müsteşarı Hakan Fidan , beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ile Libya’ya gitti. Heyet , Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El Meşri, Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş ve İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile ayrı ayrı görüşecek.

Darbeci Hafter’in yaptığı açıklamalardan bazı satır başları:

  • Tüm kuvvetlerimizi Libya’da bulunan Türk kuvvetlerine karşı savaşa hazır olmaya çağırıyorum.
  • Türkiye, Libya’ya paralı asker ve silah göndermeye devam ediyor.
  • İşgalci Türkiye, topraklarımızdan ayrılmadan Libya’da barış olmayacak.
  • Türk kuvvetleri Libya’da olduğu müddetçe bağımsızlık, özgürlük ve güvenlik için bir anlam kalmayacaktır.
  • Türkiye’nin kendi ekonomik krizlerini çözmek için Libya petrolünü kontrol etme
  • çabaları başarısız olacak.

 

Albay Muhammed Kanunu
Tümgeneral Usame el-Cuveyli

 

Buna karşın UMH tarafından gelen açıklamalar :

  • Libya ordu (UMH) sözcüsü Albay Muhammed Kanunu, (Hafter’i kastederek) suçlu veya saldırgan terörist olarak tanımlanan kişilerle asla barış olmayacağını söyledi.
  • Libya Savunma Bakanı Nemruş: “Hafter tekrar saldırmayı düşünüyorsa sahada (Trablus, Garyan, Tarhuna) kafasını nasıl ezdiysek tekrar ezeriz. Akıbeti yine aynı olacaktır.” dedi
  • Libya Ordusu Batı Bölgesi Komutanı Tümgeneral Usame el-Cuveyli: “Batı Bölgesi’nde sorun çıkarmayı veya savaşı ateşlemeyi düşünen herkesi uyarıyoruz. Savaşmak isteyen herkes için sonuçlar vahim olacak.” açıklamasında bulundu.

 

Tarafların cephelere askeri yığınağı , kuvvet komutanlarının Libya’ya gidişi , Hafter’in ve UMH’nin yaptığı açıklamalarına bakılırsa savaşın eli kulağında. Arap Baharı ile karışan ülke öyle kolay kolay eski günlerine dönemeyecek gibi duruyor.