İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuzu Kuzu Gelmediler

TFF Başkanı Nihat Özdemir , kuzu kuzu gelecekler dedi ama gelmiyorlar.

Diplomasi dediğimiz şey sadece Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen bir devlet hareketi değildir. Ülkedeki her kurum bir diploması aracıdır. Türkiye Futbol Federasyonu da Türkiye Motor Federasyonu da bunun birer parçasıdır mesela.

Önce huylarına gitmeye çalıştık . Mevlüt Çavuşoğlu çıkıp turistlerin göreceği herkesi aşılayacağız dedi. Fakat yetmemiş olacak ki İngiltere Türkiye’yi kırmızı bölge olarak belirledi . Bu karara göre Türkiye’den İngiltere’ye giriş yapan herkese 10 günlük karantina zorunlu tutuldu.

Fabrikalarının İngiltere’de olduğu çoğu Formula 1 takımını etkileyen bu karar sonrası 11-13 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek İstanbul Grand Prix’i iptal edildi. Bu karar sonrasında 2 İngiliz takımının finalde karşılaşacağı Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’da yapılmayacak mı sorusu da cevap buldu.

Final geçtiğimiz yıl da Türkiye’de oynanacaktı ancak pandemi koşulları nedeniyle Portekiz’in Lizbon kentinde bulunan Estadio da Luz’da yapılmıştı. TFF Başkanı Nihat Özdemir çıkıp Tarkan’a da atıfta bulunarak “Kuzu Kuzu gelecekler” açıklamasından 48 saat sonra da Şampiyonlar Ligi finali 2. kez Türkiye’den alınarak Portekiz’e verildi.

Bu iki olay başlı başına skandal fakat turizme ve yurtdışında olası Türkiye’ye gelmek isteyenlerin fikirlerini değiştirebilecekleri nitelikte.“Türkiye kapanmaya daha önce gidebilir miydi? , bu kararları değiştirebilir miydi?” sorularını tartışmanın bir faydası yok ama şunu konuşmakta fayda var. Türkiye’nin bu masada hiç mi ağırlığı yok?

UEFA , kendisine darbe yapıp Süper Lig adı altında başka  bir organizasyon yapmak isteyen Manchester City ve Chelsea  için İstanbul kararını değiştirebiliyor. Ya da şöyle soralım yer İstanbul değil  Berlin , Amsterdam , Paris , Londra olsa karar finale 15 gün kala bu şekilde alınabilir miydi ?