İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuzey Kıbrıs’a Kayyum Atamak

KKTC’de (bugün) 11 Ekim 2020’de seçim vakti. İktidar bugünkü KKTC seçimlerinde açıkça Ersin Tatar’ı destekliyor ve etik dışı şekilde seçimin kaderini değiştirmeye çalışıyor. Seçim yasakları çiğneniyor.

Kararı alan Tatar, Kararı Aldıran Erdoğan!

Size sadece varolanları anlatacağım. Maraş’ı açtılar ama bundan KKTC Cumhurbaşkanı’nın bile haberi yok. KKTC Meclisi devre dışı. Ortada bakanlar kurulu kararı da yok. Tatar ortaklarına söylemeden Ankara’ya gidiyor. Sonra karar açıklanıyor. Kararı alan Tatar, Kararı Aldıran Erdoğan!

Ersin Tatar’a prim yazılacak diye patlayan boru hattının onarımı 11 Ekim seçimine günler kala tamamlanıyor. İlk kez hizmete sokuluyormuş gibi alayıvalayla açılış töreni düzenleniyor. Yetmiyor, kapalı Maraş’ın kademeli olarak açılmasına karar veriliyor. Açıldı mı peki? Hayır. 9.00-17.00 arası bir bakıp çıkıyorsun. 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında TSK’nin ele geçirip yerleşime kapattığı ‘hayalet şehir’. Hiçbir zaman Kıbrıs Türklerine ait olmamış tamamen Rum çoğunluğun olduğu ve hatta popülasyon olarak en yoğun 2. grubunda Yahudilerin olduğu bir yer.

Kapalı Maraş Kapalı Kalmalı

Yani Ne Türkiye Ne de KKTC’nin. Libya ve Karabağ’da BM kararlarını bayraklaştıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs’ta BM kararlarını yok sayıyor. BM’nin Maraş’la ilgili 550 ve 789 nolu kararları var. BM kararlarının vaaz ettiği şey şu: 1974 öncesi yasal sahipleri dışında kimse Maraş’a yerleşemez ve bölge BM yönetimine bırakılmalı. Fakat, bu mesele sadece Tatar lehine bir seçim yatırımı olarak görülemez. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kafasında barış planını bitti. Artık ayrılıkçı! Belki de KKTC’yi Türkiye Cumhuriyetine bağlamaktan yana!

Türkiye’nin siyasi, diplomatik ve askeri gücünün desteğiyle Kıbrıs’ta ‘zor oyunu bozar’ taktiğini kullanmaya devam ediyor. Bir taraftan Maraş ile Rumları “tehditle” barış masasına çekmeye çalışıyorken, diğer taraftan da iki devletli çözümün KKTC için en hayırlısı olduğunu empoze etmeye devam ediyorlar.  Fakat unutmamak lazım ki; Kıbrıslı Türkler, Rumlardan daha fazla birleşmek istiyor çünkü sosyo-ekonomik olarak Rum Kesiminin çok gerisindeler. Bu sebeple, 2010 ve 2015’te Erdoğan’ın el verdiği adayları seçmedi. Bu seferki müdahale ise sağdan sola birçok kesime dokundu. Yani bugün seçimin kazananının kim olduğunu göreceğiz ama Ersin Tatar kazanmazsa şaşırmam.