İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kritik Ay ; Haziran

Haziran ayı dünyadaki ilişkilerin ve iletişimin şekillenmesi bakımından önemli bir ay . Türkiye de bu bilinmezlik arasında yaşanan Donbass kriziyle birlikte Rusya ile ilişkiler gerildi. ABD-Rusya , ABD-AB ve ABD-Türkiye zirveleri önemli.

ABD-Rusya arasındaki ilişkiler Soğuk Savaş sonrası en düşük seviyelerde. Rusya’nın Batı ile bağları, Donbass Krizi , Kremlin’e muhalif liderlerden Aleksey Navalny’nin hapse atılması ve ABD seçimlerine siber saldırı iddiaları nedeniyle şiddetli bir şekilde gerilmiş durumda.

16 Haziran tarihinde Cenevre’de planlanan Putin-Biden Zirvesi iki tarafın yeni bir uzlaşı bulması bakımından önemli. Görüşmede, Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerin durumu ve geleceğinin ele alınacak. Biden’ın ABD başkanı olmasının ardından iki lider ilk defa yüz yüze görüşme yapacak.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Amerika Başkanı Joe Biden ile ilk kez yüz yüze görüşeceği AB-ABD Zirvesi’nin 15 Haziran’da Brüksel’de yapılacak. Taraflar arasındaki ilişkilerin yeniden nasıl canlandırılacağı konusu ele alınacak.

AB ile ABD arasında Donald Trump’ın başkanlığı döneminde gerileyen ilişkiler Biden’ın yönetime gelmesiyle ilerlemeye başlamıştı. Biden, başkanlığının ilk günlerinde 25 Mart’ta düzenlenen AB Liderler Zirvesi’ne video konferansla bağlanmış ve liderlere hitap etmişti.

14 Haziran’da NATO Zirvesi’ne katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, Brüksel’de ikili bir görüşme yapacak. Bu görüşme, S-400 ve YPG gibi sorunlar nedeniyle zaten gergin olan Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceğini de belirleyecek.

ABD’den son dönemde gelen mesajlar, Biden yönetiminin insan hakları konusunun yanı sıra Türkiye’nin NATO’yu zayıflatacak eylemlerden kaçınması uyarısını da içeriyor. Geçen hafta Türkiye’ye gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman ABD’nin teklifini iletti ve karar artık Türkiye’nin dedi.

Hem dünyanın hem de Türkiye’nin bu belirsizlikler silsilesinden dolayı sıkıntı yaşadığını biliyoruz. Türkiye için ikili zirve kadar diğer iki zirve de önemli. Çünkü, Donbass krizinde gördük ki Türkiye’nin taraf saçması gerekecek günler çok yakında olabilir.

Tabi ki bu görüşmeler ülkelerin aralarındaki sorunları dünden bugüne değiştirmeyecek fakat olası bir güzel başlangıç dünyadaki havayı değiştirmeye yetecek.