İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İran ve Irak “Pençe Şimşek”dan ve “Pençe Yıldırım” dan Rahatsız

Milli Savunma Bakanlığı (MSB),24 Nisan’da Irak’ın kuzeyindeki terör örgütlerine yönelik “Pençe Şimşek” ve “Pençe Yıldırım” operasyonlarını başlattı. Bu durum önce İran’ı sonra Irak’ı rahatsız etmiş gözüküyor.

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları tüm hızıyla sürüyor. Bu operasyonun bir son olmadığı ve devamında bir şeylerin olacağı açık. Ankara’nın attığı bu adımın farklı dinamikleri var ve İran destekli gruplar da bu operasyondan etkilenecek.

Türkiye ile Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin son dönemde neredeyse eşgüdümlü hareket etmesi Irak merkezi yönetimini ve bölgede ciddi ağırlığı olan İran’ı etkilemiş gözüküyor. Özellikle İran , Irak’ta Türkiye’nin her geçen gün güçlenmesine çokta sıcak bakmıyor ve stratejik olarak buna karşı koymaya çalışıyor.

“Pençe Şimşek” ve “Pençe Yıldırım” operasyonları hakkında ilk kez 1 Mayıs tarihinde İran’ın yarı resmi haber ajansı  IRNA:

“Türkiye, PKK’ya karşı mücadele bahanesiyle yıllardır Kuzey Irak’ın toprak bütünlüğünü ihlal ediyor. Türkiye, Irak’ın egemenliğini ihlal ederek tıpkı Suriye’nin kuzeyinde olduğu gibi Kuzey Irak’ta da üs kurmak istiyor.” şeklindeki açıklamalara yer verdi.

Aslında söylediklerinde çokta haksız değiller çünkü Türkiye son yıllarda bölgedeki üs sayısını fazlasıyla arttırdı ve daha da arttırmaya devam ediyor. IRNA’da yer alan açıklama açıkça bu bölgesel nüfusun artmasına karşıyız mesajı.

1 Mayıs’ta Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, terör örgütü PKK’ya karşı Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarının başarılı bir şekilde devam ettiği 2’nci Hudut Bölük Komutanlığı’nın Irak’ın kuzeyindeki Biliç Tepe Üs Bölgesini ziyaret etmişti.

Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Irak’ta Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir üssü ziyaret etmesinden dolayı Türk Maslahatgüzar’a nota verildi. Açıklamada, “Irak topraklarına yönelik egemenlik ihlallerinin de kabul edilmediği” sözlerine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde de Türkiye’nin Başika üssüne saldırı gerçekleşmişti. Başika saldırısının İran’ın himayesinde olduğu düşülen terörist gruplar tarafından yapıldığına dair görüşler ve bilgiler kamuoyuna yansıdı. Zaten son dönemlerde Irak’ın kuzeyinde Türkiye’nin ve ABD’nin doğrudan hedef alındığını biliyoruz.

Başika son derece stratejik bir konumda… Musul’a çok yakın bir yer olması Başika’yı öne çıkaran özelliklerinden biri. Bu bölge Türkiye, Irak, İran arasında hep tartışılan bir yer oldu ancak Ankara’nın yaptığı anlaşmalar bizim burada kalmamızın önünü açtı.

Resim
Irak’taki Mevcut Durumu Gösteren Harita

Irak’tan Mesaj : Yeni Dört Üs

Rûdaw, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Erbil merkezli bir Kürt medya grubudur . Rudaw , Irak Sınır Muhafızları’na bağlı birliklerin TSK’nın operasyon yaptığı Kanimasi kasabasına geçerek burada 4 askeri üs kurduklarını söyledi. Sınır Muhafızlarının yerleştiği Serê Hemê, Badok, Girê Golê ve Kevirê Guvîn tepelerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bölgede kurduğu üslere yakın olduğu öğrenildi.

Bu da demek oluyor ki Irak , Türkiye’nin ilerleyişine set çekmek istiyor. Bunda en önemli sebeplerden biri de arka plandaki İran olabilir. Uzun yıllar PKK’nın İran kolu PJAK ile düşman olan İran’ın bugünlerde PKK’yı korumak ve ABD’nin PKK’dan kurtulma planına karşı plan amacıyla Haşdi Şabi’ye katmaya çalışıyor.

“Pençe Şimşek” ve “Pençe Yıldırım” sıkıntı olmaz ama sonrasında Türkiye’nin tüm PKK kamplarını yok etme planı öyle hemen bugünden yarına olacak kadar basit değil. Irak’ta yeni bir denge kuruluyor.