İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Irak’ta Gerilim Yükseliyor

Irak’ta İran’a yakın Şii milis güçlerden Asayib Ehlilhak Hareketi, hükümetin Bağdat Havalimanı’na yapılan bir roketli saldırıdan sorumlu olarak gösterilen liderlerinin tutuklaması üzerine, 48 saat içerisinde bırakılmazsa Yeşil Bölgeyi ele geçirmekle tehdit  etti.

 

Yeşil Bölgenin önemine gelecek olursak ; Bağdat’ın kalbi , ABD Bağdat Büyükelçiliği, yabancı misyonlar ve Irak hükümet konaklarının bulunduğu bir konuma sahip. Bağdat’ın merkezinde bulunan korunaklı bölge 2019 yılına kadar trafiğe dahi kapalıydı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Halkın güvenlik güçleri ve orduya yasa dışı hareket edenler nedeniyle zedelenen güvenini yeniden kazanmak için sessizce çalıştık. Ülkenin absürt maceraya sürüklenmemesi için sükunet çağrısı yaptık. Ancak gerektiğinde karşı karşıya gelmeye hazırız.” açıklamasında bulundu.

 

Daha sonrasında da kararlılığını göstermek maksadıyla güvenlik güçleriyle birlikte Bağdat sokaklarına inip “karşı karşıya gelmeye hazırız” mesajını fizikken de sahada göstermiş oldu.

 

 

Şii milis yapıya bağlı silahlı unsurların Bağdat’ın Risafa yakasının bazı bölgelerinde konuşlandığı iddia ediliyor. Irak’ta Şii Silahlı Gruplar hükümete karşı çıkarlarsa, Irak’ta yine ortalık çok ciddi şekilde karışabilir. Çünkü özellikle Nuri el Maliki döneminde Irak’ta İran ve İran milislerinin etkisi ciddi şekilde arttı.

Buna karşın başa gelen Mustafa el-Kazımi yeni bir dış siyaset ekseni çizmeye çalışıyor. Geçen hafta Türkiye’ye gelmesi de bunun bir parçasıydı. Bunun dışında Çin , ABD , İsrail gibi ülkelerle kurulan yeni bağlantılar bir taraftan Kazımi’ye güç sağlarken diğer taraftan da Irak’taki İran destekli unsurları rahatsız etmekte.

Irak’ta 3 Ocak 2020’de Bağdat’taki Uluslararası Bağdat Havalimanı yakınlarında, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İran yanlısı Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in ABD’nin düzenlediği operasyon ile öldürülmesinin ardından Şii milisler ile hükümet arasındaki ayrım her geçen gün arttı.

Bugün artık hükümete tehdit ile son bulan zıtlaşmanın son ayak izini geçtiğimiz Pazar günü Bağdat’ta bulunan Yeşil Bölge’ye 3 adet Katyuşa tipi roket  saldırısıyla görmüştük. Yani , bugünün geldiği dünden belliydi.