İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hong Kong’u Sadece Sadıklar Yönetebilir

Çin, demokrasiyi ve muhalefeti ezerken Hong Kong’u yalnızca Pekin’e sadık ‘yurtseverlerin’ yönetmesini sağlayan yeni kurallar getiriyor.

Çin, Hong KONG’u yalnızca Pekin’e sadık ‘yurtseverlerin’ yönetebilmesini sağlamak için yeni kurallar koydu .

Pekin, Hong Kong’un liderini seçen sadık bir komite boyutunu desteklerken, parlamentodaki sandalye sayısını dörtte bir düşürdü.

Komünist Parti, Haziran ayında ulusal güvenlik yasasıyla muhalefeti bastırmak için harekete geçtiğinden beri, eski İngiliz kolonisi üzerindeki hakimiyetini giderek daha da sıkılaştırdı.

Yetkililer, son sarsıntının 2019’daki hükümet karşıtı ayaklanmalar sırasında ülkeyi riske atan ‘boşluklar ve eksikliklerden’ kurtulmayı amaçladığını ve şehri yalnızca ‘yurtseverlerin’ yönetmesinin önemli olduğunu iddia etti.

Komünist Parti, doğrudan seçilmiş milletvekillerinin sayısını 35’ten 20’ye düşürdü ve meclisin büyüklüğünü 20 sandalye ile 70’e düşürdü.

Bu arada şehirdeki genel müdürü seçmekle görevli bir ‘seçim komitesi’ 1.200 üyeden 1.500 üyeye çıkarıldı.

Tedbirler, Pekin’in, muhaliflerin muhalefeti bastırmak için bir araç olarak gördüğü Haziran ayında bir ulusal güvenlik yasasının dayatılmasının ardından en özgür şehri üzerindeki giderek otoriter hâkimiyetini pekiştirme çabalarının bir parçası.

117 topluluk düzeyindeki bölge meclis üyesinin seçim komitesindeki temsili de hurdaya çıkarılacak ve Yasama Konseyindeki altı bölge konseyi koltuğu da gidecek.

Bölge konseyleri, şehrin tek tam demokratik kurumudur ve 452 bölge sandalyesinin neredeyse% 90’ı 2019’da yapılan bir oylamadan sonra demokratik kamp tarafından kontrol edilmektedir. Çoğunlukla toplu taşıma bağlantıları ve çöp toplama gibi taban sorunları ile ilgilenirler.

Seçimlerin yeniden yapılandırılmasına, Çin yasama meclisinin zirvesindeki Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi tarafından itiraz edilmedi.

Sarsıntının bir parçası olarak, güçlü bir yeni inceleme komitesi, kamu görevi adaylarını izleyecek ve Pekin’e sadık kalmalarını sağlamak için ulusal güvenlik yetkilileriyle birlikte çalışacak.

Çinli yetkililer, sarsıntının 2019’daki hükümet karşıtı ayaklanmalar sırasında ulusal güvenliği tehdit eden ‘boşluklar ve eksikliklerden’ kurtulmayı ve şehri yalnızca ‘vatanseverlerin’ yönetmesini sağlamayı amaçladığını söylediler.

Önlemler, 1997’de Çin yönetimine dönmesinden bu yana Hong Kong’un siyasi yapısının en önemli revizyonudur ve yasama ve seçim komitesinin boyutunu ve yapısını Pekin yanlısı figürlerin lehine değiştirmiştir.

Pekin, Hong Kong’un mini anayasası Temel Yasada, ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere, Çin anakarasında görülmeyen geniş kapsamlı özerkliği garanti eden, nihai hedef olarak genel oy hakkı sözü vermişti.

Eleştirmenler, değişikliklerin Hong Kong’u ters yönde hareket ettirdiğini ve demokratik muhalefeti devirden bu yana sahip olduğu en sınırlı alana bıraktığını söylüyorlar.

Güvenlik yasası uygulandığından bu yana, çoğu demokrasi yanlısı aktivist ve politikacı kendilerini bu yasanın tuzağına düşmüş ya da başka nedenlerle tutuklanmış buldu.

Bazı seçilmiş milletvekilleri, yetkililerin samimiyetsiz olduklarını söyleyerek diskalifiye edilirken, çok sayıda demokrasi aktivisti sürgüne gönderildi.

Şubat ayında, Hong Kong ve Çin kabinesi Devlet Konseyi Makao İşleri Ofisi başkanı Xia Baolong, vatanseverlerin Hong Kong’daki dış müdahaleye kararlı bir şekilde karşı çıkacaklarını söyledi.

Ulusal güvenlik yasasını ihlal edenler veya iktidardaki Komünist Parti liderliğine meydan okuyanlar vatansever değiller, dedi.