İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güney Afrika menşeli OMicron Varyantı bugüne kadar hangi ülkelerde görüldü?

Koronavirüsün Güney Afrika menşeli son varyantının ortaya çıkmasının ardından dünya genelinde ülkeler birbiri ardına yeni önlemleri hayata geçiriyor.

Asya ve Avrupa’da sınır kontrolleri sıkılaştırılırken kimi ülkeler, Afrika’da yer alan bazı ülkelerden gelen yolculara yönelik karantina uygulaması başlatıyor.

Bazı hükümetler ise Güney Afrika ile havayolu taşımacılığını geçici olarak durdurmak için harekete geçti.

“Korkutucu mutasyon profiline” sahip olduğu açıklanan B.1.1.529 varyantı, ülkede çok sayıda koronavirüs vakasında tespit edildi.

Bilim insanları, son varyantın daha öncekilere göre potansiyel olarak çok daha fazla bulaşıcı olduğu uyarısında bulunuyor.

Avrupa Birliği ve İngiltere, sınır kontrollerini ve önlemleri daha da sıkılaştırma kararı aldı.

Omicron (B.1.1.529) varyantı hangi ülkelerde görüldü?

İlk kez Güney Afrika’da görülen ve ilk incelemelere göre bulaşıcılığı yüksek olduğu belirlenen varyanta şu ana kadar Botswana, Hong Kong, Belçika ve İsrail’de rastlandı.

Hangi ülke ne tür önlemler alıyor?

AB ülkeleri, Covid’in yeni Güney Afrika varyantına karşı bölgeden gelen tüm uçuşları durduruyor

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin Güney Afrika’dan gelen uçuşları sınırlarını kapatması için ilgili birimlere acil teklifte bulunacağını duyurdu.

İngiltere

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, milletvekillerine yaptığı açıklamada, “İlk belirtiler, bu varyantın Delta’dan daha bulaşıcı olabileceğini ve mevcut aşıların buna karşı daha az etkili olabileceğini gösteriyor. Hızlı ve mümkün olan en kısa zamanda harekete geçmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca İngiltere, Güney Afrika’nın dışında 5 Afrika ülkesine daha kısıtlama getirdi.

İsrail

İsrail, cuma günü Afrika’nın çoğu ülkesini kapsayan seyahat yasağı uygulanacağını bildirdi.

Başbakan Naftali Bennett’in ofisinden yapılan açıklamada, 7 Afrika ülkesine yapılacak seyahatlerin ve o ülkelerin vatandaşlarının İsrail’e gelişlerinin yasakladığı aktarıldı.

Kuzey Afrika hariç, kıtanın neredeyse tüm ülkeleri, “Kırmızı listeye” alındı. Açıklamada, Bennett’in, “Şu anda olağanüstü halin eşiğindeyiz.” ifadelerine yer verildi. Ayrıca Başbakan Bennett, İsrail’de bildirilen birkaç vakanın yeni varyant olduğunu dile getirdi. İsrail, ilk vakanın Malavi’den dönen bir yolcuda görüldüğünü duyurdu.

Güney Afrika’da endişe verici mutasyonlara sahip yeni Covid-19 varyantıyla ilgili neler biliniyor?

Belçika

Belçika’dan yapılan açıklamada, ülkede yeni varyantın ilk vakasının tespit edildiği bildirildi. Belçika Halk Sağlığı Kuruluşu Sciensano ile birlikte çalışan laboratuvardan virolog Marc Van Ranst, ülkedeki ilk vakanın 22 Kasım’da Mısır’dan dönen bir yolcuda görüldüğü bilgisini paylaştı.

Ülkedeki koronavirüs vakalarındaki hızlı artış nedeniyle yeni tedbirler getirildi. Başbakan Alexander de Croo’nun açıkladığı yeni önlemlere göre, gece kulüpleri ve diskolar kapanırken, özel partilerin düzenlenmesi de yasaklandı. Bar ve restoranlarda bir masada en fazla 6 kişinin oturmasına izin verilecek. Kafe ve restoranlar 23.00’da kapılarını kapatacak. Spor müsabakalarına seyirci alınmayacak. Yarın başlayacak uygulamalar en az 3 hafta geçerli olacak. Kapasiteleri dolan test merkezlerine destek olarak randevusuz girilen, vatandaşların daha kolay ve hızlı şekilde test olabileceği merkezler açılacak. 3 doz aşıların uygulanması için de hızla harekete geçilecek.

Almanya

Almanya, yeni varyantın ardından cuma gecesi itibarıyla bazı Afrika ülkelerine uçuşların durdurulacağını bildirdi. geri dönüşlerde ise sadece uçaklara sadece Alman vatandaşlar alınacak ve aşı olup olmadığına bakılmaksızın 14 gün karantinada kalmaları gerekecek.

İtalya

İtalya Sağlık Bakanlığı, yeni varyant nedeniyle son 14 gün içinde 7 güney Afrika ülkesinde (Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Eswatini) bulunan herkesin İtalya’ya girişinin yasaklanacağını duyurdu.

Hollanda

Hollanda da benzer önlemler alınacağını açıkladı.

Japonya

Japonya hükümeti cuma gününden itibaren Eswatini, Zimbabve, Namibya, Botsvana, Güney Afrika ve Lesoto’ya seyahat eden vatandaşlarının 10 gün boyunca hükümet tarafından tahsis edilen yerlerde karantinaya alınacaklarını üçüncü, altıncı ve onuncu günlerde Covid testi yaptırmaları gerektiğini bildirdi. Yabancı uyrukluların Japonya’ya girişleri zaten daha önceki uygulama kapsamında henüz mümkün değil.