İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fırtına Öncesi Sessizlik

Haydi gelin biraz koşuşmuş ana medya ağında göremeyeceğiniz kalitede konular hakkında konuşalım. Siz bu analizleri okuyan değerli azınlıksınız.

Rusya’nın Türkiye‘ye uçuşların başlama tarihini 1 Haziran’dan 21 Haziran’a kaydırdı. Buna sebep olarak da Covid-19’u gösterdi. Fakat durum bundan daha da karışık.

31 Mayıs’ta Rusya Coronavirüsüyle Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye ve Tanzanya’daki durum dikkate alınarak mevcut uçuş kısıtlamalarını 21 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yönünde kararı alındı” denildi.

Bunu nerden anladığımıza gelince Rusya’nın seyahat yasağı uyguladığı ülkelere bakmak gerekiyor. Hastalıktan kırım kırım kırılan ülkelere bile belli koşullarda uçuşların sağlanmasına karşın Türkiye’ye uçuş yasağının 21 Haziran’a kadar uzatılma kararı tamamen siyasi bir karar.

Öncelikle ortada gizli bir gerginlik ortada olduğu açık ama bunu medya önünde değil kapının arkasındaki ikili diyaloglarla gösterme tarafındadır genelde Rusya. Çıkıp kamera karşısına ne oldu ne bitti anlamazlar. Olaylar olur biter siz sadece tahminde bulunursunuz. 2016’da Türk-Rus ilişkileri nasıl düzeldi sorusuna tahmininiz vardır ama sıfır noktasını açıklamazlar.

Rusya belli ki Donbass kriziyle ve Türkiye-Ukrayna ilişkileriyle başlayıp ABD ile başlayan diyalog sürecinden rahatsız ve bu süreçler karşılığında bir uyarı mesajı veriyor. Hele ki S-400 için gelen Rus askerlerin ABD görüşmeleri öncesi geri yollanması iddiası doğru ise bu uyarıdan da öteye geçebilir.

Bu yasağın sebebinin Donbass Krizi olduğunu nerden anladığımıza gelince cevap basit. Rusya Coronavirüsüyle Mücadele Merkezi normalde 9 Nisan tarihinde Türkiye’nin de içinde olduğu ülkeler hakkında kararını açıklayacağını duyurdu. Sonrasında 9 Nisan’da Vladimir Zelenskiy’in Türkiye’ye geleceğini açıklaması üzerine Rusya tarafı Türkiye kararını 12 Nisan’a çekti.

12 Nisan tarihinde alınan bu kararla birlikte anladık ki Rusya , Donbass Krizinde Türkiye’nin NATO bilinciyle hareket etme isteğine karşı bir siper oluşturmaya başladı. Fakat Donbass Kriziyle başlayan kriz Donbass’la sonlanmayacak gibi duruyor. Son dönemde Suriye’de de olanlara göz atmakta fayda var.

Bölgeden gelen bilgilere göre Türkiye ve ABD yeni bir denge kurmaya çalışıyor. Rusya bu gelecek hamlenin ne olduğuna bakmadan iki hafta önce hemen karşı hamlesini yaptı ve uzun menzilli Tupolev Tu-22M3’ler Akdeniz kıyısındaki Lazkiye’ye iniş yaptı. Bu net bir “ Suriye benim “ mesajıydı.

Buradaki aklıma gelen en önemli sorular ise ; Türkiye bu kadar kısa sürede bir U dönüşünü daha kaldırabilir mi ? Türkiye, ABD ile Rusya arasında yeni bir stabilizasyon kurabilecek mi ?