İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

F-22 Raptor : Dostuma Bile Vermem

F-22 Raptor , hava üstünlüğü odaklı, düşük radar izi ile yüksek görünmezlik sağlamaya yönelik üretilen avcı uçağıdır. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF)’ın en önemli parçalarından biridir ve Dünya’nın bilenen en iyi savaş uçağıdır.

F-22 Raptor uçakları ilk uçuşunu 7 Eylül 1997 yılında gerçekleştirdi. 2005 yılında tüm testleri ve gerekli yeterlilik sınavlarını geçen F-22 raptor uçağı böylelikle kullanıma sunuldu. Son F-22 Raptor uçağı 2011 yılı 13 Aralık günü üretilmiştir, uçağın hali hazırda üretimi bulunmamaktadır.

ABD’li silah ve uçak üreticisi Lockheed Martin tarafından tam 147 milyon dolar maliyetle üretilen F-22, rakiplerinden oldukça farklı teknolojilere sahip bir uçak. Bu süper makine ise sadece ABD ulusal güvenliği için, Amerikan Hava Kuvvetleri’nce kullanılabiliyor.

ABD hükümeti, bu uçakların kesinlikle başka bir ülkeye satışına izin vermiyor, en yakın müttefiklerine bile. Toplamda 8 test uçağının yanında 187 adet de aktif görev yapacak uçak üretilmiştir ve hepsi orduya teslim edilmiştir.

Bunun sebebi, o yıllarda Çin’in 5. nesil savaş uçağı Chengdu J-10’u İsrail’in yardımıyla geliştirme çalışmaları ve İsrail’in F-22 ile ilgili bilgileri Çin’e verebileceği yönünde Amerikan istihbaratının uyarıda bulunmasıydı. İsrail’in ilk günden beri isteği devam etmekte. Avusturya ve Japonya’da isteğini açıkça dillendiren ülkelerden.

Gelecek yıllarda, ülkelerin pilotlu savaş uçakları yerine büyük oranda insansız hava araçlarına geçeceği öngörülüyor. Bu nedenle yüksek maliyetli bu jetlerin ömürlerinin çok da uzun olacağı sanılmıyor. Ordular, İHA’ları çok uzun menziller boyunca kontrol etmeye başladığı an, göklerde bu tarz ölüm makinelerini görmeyeceğiz.

Bu hafta genel olarak F-22 Raptor’u tanıdık . Gelecek hafta yakın dönemde fazlasıyla duyacağımız F-22’yi neden gelecek günlerde sürekli duyacağımızı konuşacağız. Beklemede Kalın.