İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Görüşmede Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki basına kapalı görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasındaki ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla gözden geçirildiği, işbirliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımların ele alındığı görüşmede, Cenevre’de 27-29 Nisan’da düzenlenecek ‘Gayriresmi 5+Birleşmiş Milletler Toplantısı’ da dahil olmak üzere, Kıbrıs meselesine dair son gelişmeler hakkında fikir teatisinde bulunuldu.

BM, Kıbrıslı tarafları ve garantör ülkeleri 27-29 Nisan’da Cenevre’de bir araya getirecek.

Birleşmiş Milletler, Kıbrıslı tarafları ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’yi 27-29 Nisan’da Cenevre’de bir araya getirecek.

Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıslı tarafları ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere‘yi 27-29 Nisan’da İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya getirecek.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı yazılı açıklamada, ”Genel Sekreter 27-29 Nisan 2021 tarihleri ​​arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde Kıbrıs sorunuyla ilgili gayri resmi 5+1 toplantı düzenlemeyi planlıyor.” ifadesine yer verdi.

Açıklamada toplantının amacının Kıbrıs sorununa yakın gelecekte kalıcı bir çözüm bulmak için tarafların ortak zeminde buluşup buluşamayacağını görmek olduğu kaydedildi.