İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En Önemli Tarih 14 Haziran

Washington’dan Ankara’ya Biden yönetiminin ilk üst düzey ziyareti gerçekleşti. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Ankara’ya geldi. Aynı günlerde ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken da İsrail, Filistin, Mısır ve Ürdün de temaslarda bulundu.

Türkiye ziyareti sırasında CNN Türk’e açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman önemli mesajlar verdi. Açıklamada S-400 , YPG , insan hakları ve demokrasi konuları öne çıktı. Sherman, yaptığı, “Türkiye’ye uygulanan S-400 yaptırımları için alternatifler sunduk, karar Türkiye’nin” açıklama bize bir şey anlatıyor.

Türkiye ile ABD arasında değişen dengeler sonrasında yeni bir ilişki şekli bulunmaya çalışıyor. ABD verdiği mesajlarla iktidarla mesafeli olduğunu göstermekten çekinmiyor. Biden’ın tebrik mesajına 93 gün sonra cevap vermesinden tutun , Blinken’ın kendisinin gelmesi yerine başkan yardımcısını yollamasına kadar gözle görünür örnekler vermekten kaçınmıyor.

Fakat özellikle Sherman’ın S-400 açıklamasında söylediklerinin mealine bakacak olursak masada ABD , Türkiye’ye yeni bir teklifle gelmiş gibi gözüküyor. 14 Haziran’daki Erdoğan- Biden görüşmesinden önce ABD teklifini Sherman aracılığıyla yeni teklifini yolladı diyebiliriz.

14 Haziran’da gerçekleşmesi beklenen Erdoğan-Biden görüşmesi Türkiye-ABD ilişkilerinin iyiye mi kötüye mi gideceğine dair en net sonuçları göreceğimiz tarih. Sherman’ın “ Umarım ortak bir yol bulabileceğiz. Bu teknik detay bir konu değil, siyasi bir şey değil. Türkiye durumun farkında, atması gereken adımları biliyor. Nasıl bu adımların atılacağını da görüştük, bu Türkiye’nin kararı olacak.” sözleri de bunu gösteriyor.

Türkiye de şu an Doğu Akdeniz’de beklemede , Avrupa Birliğine karşı da stabil , aynı şekilde de Suriye stratejisi konusunda planlamada bekleyişte. Arap ülkelerin de bir kulağı bu görüşmelerden çıkacak mesajlarda.

Açıkçası ABD-Türkiye ilişkilerindeki belirsizliğin belirli bir yola girmesi önemli. Unutmamak gerekiyor ki en kötü sonuç dahi belirsizlikten daha iyi bir çözüm. Çünkü ABD ile ilişkiler sadece ABD ile diplomasimizi etkilemiyor ve bu belirsizlik diğer ülkeler ile ilişkilerde de belirsizliğe son verebilir.