İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eğer Abd Başkanı Trump Ölürse ?

ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı Hope Hicks’in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanmasının ardından Trump çiftinin koronavirüs testleri de pozitif çıktı. 

Hicks’in ardından kendini karantinaya aldığını açıklayan Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bu gece Melania ile koronavirüs testimiz pozitif çıktı. Karantinaya ve tedavi sürecine başlayacağız, bunu birlikte atlatacağız” ifadelerini kullandı.

Mike Pence ise tüm programını iptal ederek olağandışı bir duruma karşı Beyaz Saray’da kaldı.ABD’de asıl soru “Trump Ölürse Ne Olur?” .

Öncelikle Mike Pence , Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. başkanı olarak yemin edecek ve görevi devralacak. Fakat asıl soru seçimlerin ne olacağı çünkü Trump geçtiğimiz gün Biden ile birlikte debate (tartışma’ya) katıldı.Yani 2 adaydan biri Kovid-19 ,diğeri ise şüpheli.Hep birlikte olası senaryolar üzerinden durumu ele alalım isterseniz.

 

Partileri seçimden önce birini aday göstermesi için yeterince erken olursa, aday değiştirilebiliyor fakat bunun için yeterli süre yok. (Trump veya Biden için)

Bu nedenle 3 Senaryo ön plana çıkıyor.

 

 

  • Senaryo 1 Eğer sadece Trump ölürse , Mike Pence “Trump” ın kazandığı seçimde ABD başkanı olacak.
  • Senaryo 2 Eğer sadece Biden ölürse , Kamala Harris “Biden“ın kazandığı seçimde ABD başkanı olacak.        

           (Bu işlemler için, Yüksek Mahkeme kararı gerekecektir.)

  • Senaryo 3 Hem Trump de hem de Biden ölürse ; Yüksek Mahkeme kararıyla seçim ileri bir tarihe ertelenir ve Mike Pence başkanlığında Abd en erken 6 ay sonra seçime gider.