İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyanın en güçlü kadınının vedası : Angela Merkel

Almanya’da 16 yıl sonra bir dönem kapandı. Şansölye Angela Merkel, 26 Eylül seçimleri sonrasında artısıyla eksisiyle veda etti.2005 yılında Merkel ilklere imza atarak Almanya Şansölyesi oldu. Almanya’nın ilk doğu kökenli ve ilk kadın başbakanıydı.

Almanya ekonomik olarak iyi bir dönemden geçmediği gibi Avrupa Birliği cephesinde de sorunlar yaşanıyordu.Kısa sürede istikrarlı, dengeli, çözüm üreten ve mütevazı, bir anlamda kendini yansıtan tavrıyla hem ülkesinde hem de uluslararası toplumda takdir gördü. AB’de Lizbon anlaşmasının imzalanıp Avrupa anayasasının kabul edilmesi hanesine artı yazıldı.

Merkel, her halükârda uluslararası toplumda eski ABD Başkanı Donald Trump gibi popülist liderlere karşı bir denge unsuru olarak görüldü. Avrupa Birliği’ndeki krizleri aşma becerisiyle anıldı. Akşam profesör eşi Joachim Sauer ile yaşadığı evlerine giderken kendi alışverişini yapmasıyla, sade, mütevazı hayatıyla takdir topladı.

Popülizmin Zıt  Ucu

Bu mütevazı görüntüsüne karşın Merkel’i asla küçümsememek gerekli. Bunu 16 yıl boyunca sadece Almanya’daki siyasi rakipleri değil, Silvio Berlusconi‘den, Jaroslaw Kaczynski’ye, Viktor Orban‘dan ve Donald Trump’a bir zamanların en güçlü isimlerin de gördü. Onların hepsi geldi ve gitti, ama Merkel hep orada kaldı.

Merkel’in başarı reçetesinde, beklenmedik anlarda gösterdiği politik esneklikle birlikte toplumun sosyal ruh hallerini iyi okuması da ön sıralarda geliyor. Merkel Büyük laflardan, şatafatlı projelerden, vizyoner fikirlerden ve büyük sözlerden hiç hoşlanmadı, bunlara hep şüpheyle yaklaştı.

İstakrara önem vermesi nedeniyle birçok konuda bazılarına göre sakinliğiyle, bazılarına göre ise durgunluğuyla dikkati çekti. Pek çok konuda uzlaşma araması, gürültülü tartışmalar isteyen politikacılar tarafından pek hoş karşılanmadı. Bu anlamda Almanya’da politika yapmanın da tarzını değiştirdi.

Merkel’in görevini devrettikten sonra selefi Gerhard Schröder gibi, zengin bir despotun maaş bordrosuna girmeyeceği kesin. Ya da onu politikaya sokan ve hep elinden tutan Helmut Kohl’un bir zamanlar yaptığı gibi, emekliliğinden sonra yaptığı açıklamalarla imajını yok etmesini beklemek de gerçekçi değil.

Dün onun görev süresinin resmen son günüydü ancak yeni bir hükümet kurulana kadar görevde kalmaya devam edecek. Belki de bu süre aylarca sürecek. Şu andaki hükümetin kurulmasının dört ay aldığını dikkate alırsak, Merkel’in yıl sonuna kadar Şansölye koltuğunda oturacağını söylemek çok da yanlış olmaz.

En sıkı rakipleri bile yolsuzlukla suçlamadığı Angela Merkel Almanya tarihinde önemli bir yere sahip olacak. Başbakanlıktan ayrıldıktan sonra ne yapacağına dair cevabı,16 yıllık gösterişsiz hayatının  göstergesi aynı zamanda: “O zaman biraz uyuyacağım ve sonra göreceğiz.”