İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu’nun İttifakı : Rusya , Çin , İran

Dünya genelde Batı medyası üzerinden okuma gerçekleştiriyor ama son günlerde Batı kadar Doğu İttifakı da hareketli. Rusya, Çin ve İran eşzamanlı olarak Joe Biden’ı test ediyor.

Rusya Ukrayna’yı işgal ediyor. Suudi Arabistan , Çin ile petrol satışları için dolar yerine yuan üzerinden kabul etmeye hazırlanıyor. İran, Irak’taki ABD’ye ait bir yerleşkeyi bombalıyor. Benzin fiyatları fiyatları her gün aşağıya ve yukarıya hızlı değişimler gösteriyor. Tüm dünyada enflasyon kontrolden çıkmış durumda. Çin diğer taraftan göz ucuyla Tayvan’a bakıyor.

Çin dünyada dolarizasyonu kırmak adına ticarette yuanı zorunlu tutmaya başlamış durum. Son Suudi Arabistan hamlesi de buna bir örnek niteliğinde. Rusya’ya yapılan yaptırımlar sonrasında Mastercard , Visa , Amex gibi platformların çıkmasıyla Rusya’da da yuan ve Alipay kullanımı ön plana çıkıyor. Rusya ile Çin arasında kapalı kapılar arkasında entegrasyon olduğunu söyleyebiliriz.

İran Devrim Muhafızlarının bu dönemde böyle bir hamle yapması, İran ve Rusya arasındaki mevcut koordinasyonun ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Yeni bir gelişmede, geçen yıl ABD tedarik konvoylarına birçok saldırıya uğratan İran yanlısı bir grubun, ABD\NATO’yu Iraklıları Ukrayna’da savaşmak üzere asker toplamasını üzerinden  tehdit ediyor. Rusya-İran ilişkileri, Irak’taki Devrim Muhafızları vekillerinin Ukrayna üzerinden ABD’li müteahhitlere karşı eylem tehdidinde bulunduğu nokta kadar güçlüyse, Moskova’nın isterse Irak’taki ABD kuvvetlerine çok ciddi sorunlar yaratabileceğinden emin olabiliriz.

Bu da bölgedeki “Rus-İran çıkar çatışmasının” bazılarının kafasında bir illüzyondan ibaret olduğunu gösteriyor. Irak’ın kuzeyindeki Erbil şehrinde ABD Başkonsolosluk binasının yanı sıra birçok farklı nokta 12 balistik füzeyle hedef alındı. Olayı da doğrudan İran üstlendi. Şimdi ABD’ye gidicisiniz mesajı verildi. Bununla birlikte İran Dışişleri Bakanı, durdurulan nükleer müzakerelerle ilgili görüşmeler için dün  Moskova’yı ziyaret etti.

İsrail , Türkiye , Hindistan ve BAE ise henüz diğerlerine nazaran riske girmemeyi tercih eden ülkeler. Hiçbiri ne Batı’dan ne de Rusya’dan vazgeçmiş değiller. Yaşananların nasıl sonuçlanacağını görmek için bekliyorlar. Eğer bu ülkeler de Rusya’nın elini rahatlatmak için hamleler yaparsa Biden’ın işi çok zorlaşacak. Batı’yı birleştirmek için çıkılan bu yolda Doğu belli noktalarda birleşmiş olacak.