İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu Akdeniz’de 2 Günde 2 Gol

Türkiye Doğu Akdeniz’de sessiz sedasız beklerken Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi son iki günde Türkiye’ye 2 gol attı. Özetle İsrail – Türkiye anlaşma zemini bitirildi. Mısır ile sıkıntıya mahal verilmedi.

Dün sabah Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’ın ziyareti ve baskısı sonucu Mısır geri adım attı. 18. Parseli 28. Doğu boylamı batısına çekerek, Yunanistan-Mısır Anlaşmasına uyumlu hale getirdi. Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları’nın 18. blok üzerinde anlaştıkları duyuruldu. Bu anlaşmaya göre Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesine(MEB) göre açıklanan parsel güncellenecek ve Yunanistan’ın MEB’ine uygun hale getirilecek.

Kathimerini haberine göre, dün yapılan görüşmede Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları EGY-MED-18 bloğunun sınırı hakkında anlaşmaya varıldı. Yunan temsilciler, koordinatların değiştirilmesi konusunda anlaştıklarını, sınırın 28.  meridyenle biteceğini ve daha doğuya genişletilmeyeceğini, ikinci bir çözümün ise, bu bloğun ihaleye açılmaması olabileceğini, ilerleyen günlerde anlaşmanın nasıl uygulanacağını görmeyi beklediklerini belirttiler.

egypt-issues-new-map-of-eez
Eski haritada 18. bölge yatay olarak Türkiye MEB’ine paralel giderken güncellenmiş haritada yukarıdan aşağıya uzayan bir versiyona evrilmiş durumda.

Güney Kıbrıs ile İsrail de Anlaştı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile İsrail, Doğu Akdeniz’de deniz sınırlarını aşan tartışmalı gaz rezervlerinin ticari kullanımıyla ilgili görüşmelerin başlamasına yönelik bir mutabakata vardı. İsrail’in Yishai gaz sahası sınırı ile GKRY’nin tek taraflı ilan ettiği sözde parsellerde yer alan Afrodit gaz sahasının sınırıyla çakıştığı gerekçesiyle yaşanan ve 9 yıldır devam eden anlaşmazlığın ardından taraflar arasında mutabakata varıldı.

Varılan mutabakat, Rum  Enerji Bakanı Natasa Pilides ve İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz tarafından açıklandı. Rum Bakan Pilides, yaptığı açıklamada, açık denizlerdeki kaynaklarla ilgili 9 yıllık çıkmazın çözülmesi adına önemli bir adım atıldığını söyledi.Pilides, çerçevenin hazırlanacak ortak bir metinle açıklanacağını ve 9 yıllık görüşmelerin ardından bu noktaya gelmekten mutlu olduklarını ifade etti. İsrailli Bakan Steinitz de Rum kesimine “yararlı” bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, “Sonunda, yıllar süren, sonu gelmeyen ve yararsız müzakerelerin ardından önemli bir ilerleme kaydettiğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Ne Olacak Şimdi ?

Öncelikle şunu söylemek lazım ki Mısır ile Yunanistan arasında çıkabilecek bir gerilimin Türkiye yararına olacağı açıktı hatta ilk olumlu mesajda Türkiye’den geldi ama Türkiye ile Mısır ilişkilerinin daha çok zamana ihtiyacı var . Lakin yine de Yunanistan’ın hiç beklemeden olaya müdahalesi , Dendias’ın direk Kahire’ye uçması ve  olayı daha kökünde çözmesi ciddi bir diplomasi başarısı oldu.

Yetmezmiş gibi Türkiye’nin Mavi Vatan Haritasında İsrail’e daha fazla alan verilmesi sebebiyle İsrail tarafından tartışmalı ilan edilen bölgenin GKRY ile İsrail arasında çözülmesi Yunan-Rum  tarafının bize ciddi golüdür.

Bugün itibariyle İsrail – Türkiye anlaşma zemini ortadan kalkmıştır çünkü İsrail’in geçmişine baktığımızda bir çok yaptığı haksızlıklara rağmen kendi dostunu satmadığını , satsa bile bunu nedenleriyle anlattığını görürüz. Artık İsrail’in Kıbrıslı Rumların tarafından bizim tarafımıza geçmek için bir nedeni ve niyeti kalmadı.

Bugün itibariyle Mısır’dan ve İsrail’den yana bir şey beklemeye gerek kalmamıştır. Diplomasi savaşını kazanan Yunanistan olmuştur. Türkiye’nin kullanacağı tek yöntem kendi Münhasır Ekonomik Bölgesini açıklamalı ve Doğu Akdeniz’de kendi haklarını savunmalıdır.

Bu ayın sonunda AB Zirvesi sonrası açıkçası Doğu Akdeniz’de gerilimin fazlasıyla artacağını göreceğiz.