İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cenevre Sonrası Biden Ne Dedi ?

Biden, Putin ile yaptığı ikili zirvenin ardından İsviçre’nin Cenevre kentinde bir basın toplantısı düzenleyerek zirveyi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Joe Biden, farklılıklara ve anlaşmazlıklara rağmen Rusya ile ABD’nin ortak alanlarda birlikte çalışabileceği mesajını verdi.

Yüz yüze diyaloğun önemine dikkati çeken Biden, hem Putin’in hem kendisinin “istikrarlı ve öngörülebilir” bir ilişki için sorumluluk hissettiğini belirtti.

Biden, ABD’nin çıkarına zarar verecek belirli eylemlere yanıt vermekten de geri durmayacaklarını söyleyerek, “Putin’e benim ajandamın Rusya’ya ya da başka bir ülkeye karşı olmadığını, bunun Amerikan halkı için olduğunu söyledim” ifadesini kullandı.

Putin ile istenmeyen çatışma riskinin azaltılması konusunu da konuştuklarını kaydeden Biden, “(Putin ile) Yeni ve karmaşık silahların yayılmasını önlemek için bir stratejik istikrar diyalog mekanizması kurma konusunda mutabık kaldık” dedi.

Biden, Putin’e kritik altyapıların siber saldırılarda “yasaklı bölge” olması için liste verdi

Biden, siber güvenlik konusunun da zirvede geniş şekilde ele alındığının altını çizerek,“Belirli kritik altyapıların siber saldırılar için yasak bölge olması gerektiğini söyledim. Onlara bir liste verdik, yanılmıyorsam burada kritik altyapı olarak tanımlanan 16 şirket vardı. Sorumluluk sahibi ülkeler, topraklarından siber saldırı yapan suçlulara karşı adım atmalı. Bu konuda da yasaklı alanların ne olacağı konusunda çalışılması için uzmanlar görevlendirilmesi konusunda anlaştık” bilgisini paylaştı.

Putin ile görüşmesinde, Suriye’deki durumun da gündeme geldiğini ve ihtiyaç sahibi kişilere temel ihtiyaçların ulaştırılmasının sağlanması gerektiğini ilettiğini söyleyen Biden, İran’ın nükleer silah sahibi olmasının önlenmesinin de iki ülkenin yararına olacağını kaydetti.

Biden, Afganistan’da terörün yeniden ortam bulmasını önlemenin de iki ülkenin yararına olacağını dile getirdiğini belirterek, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması ve Belarus konusunun da görüşüldüğünü aktardı.

Biden’dan ‘insan hakları’ mesajı

Yaklaşık 4 buçuk saat süren toplantının “olumlu bir tonda” geçtiğini kaydeden Biden, farklılıklara ve anlaşmazlıklara rağmen Rusya ile ABD’nin ortak alanlarda birlikte çalışabileceğini ve bunun hem iki ülkenin hem de dünyadaki diğer ülkelerin yararına olacağını ifade etti.

Biden, Rusya’nın ABD’deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarını da görüştüklerini aktararak, “Putin’e demokratik egemenliğimizi ihlal edecek ya da demokratik seçimlerimizin düzenini bozacak girişimleri hoş görmeyeceğimizi ifade ettim” diye konuştu.

Aleksey Navalnıy konusunda da görüşlerinin değişmediğini belirten Biden, “Navalnıy’ın tutukluyken ölmesinin sonuçlarının Rusya için yıkıcı olacağını Putin’e açıkça söyledim” dedi.

Biden, Putin’e insan hakları konusundaki endişelerini dile getirdiğini ve dile getirmeye devam edeceğini söylediğini bildirdi.

‘Rus siber korsanların ABD topraklarında siber saldırı düzenlemesini gündeme getirdiğini’ ve ABD’nin bu tür faaliyetlere ağır karşılık vereceğini ifade ettiğini söyleyen Biden, “Çok önemli bir siber güvenlik kabiliyetimiz olduğunu ona anlattım. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu bilmiyor. Bir daha (siber konusunda) temel normları ihlal ederlerse biz de karşılık vereceğiz ve o bunu biliyor” dedi.

‘İki ülkenin kucaklaşması gerektiğini söyledim’

Biden, Putin’in özellikle NATO bölgesindeki ‘rahatsız edici’ rolünden uzaklaşıp uzaklaşmadığının sorulması üzerine, “Şu anda Putin’in en son istediği şeyin yeni bir soğuk savaş olduğunu düşünüyorum. Şimdi onun sözlerini doğrudan nakletmeyeyim, bu doğru olmaz” diye konuştu. Putin’e, iki ülkenin kucaklaşması gerektiğini aktardığını kaydeden Biden, “Onun bunu gerçekten anladığını düşünüyorum. Bu onun hazır olduğu, kollarını açıp ‘Hadi gel’ diyeceği anlamına gelmiyor. Halen etrafının sarıldığından kaygılanıyor. Halen bizim aslında onu indirmeyi planladığımızdan kaygı duyuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Rus liderin, ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecinin sorunsuz tamamlanmasını umduğunu ifade eden Biden, Moskova’nın Afganistan’ın istikrarı konusunda yardıma hazır olduğunu ilettiğini söyledi.

Putin ile görüşmesinde ticaret konusunun da gündeme geldiğini aktaran Biden, “Uluslararası normlara bağlı kaldığı sürece Rusya ile iş yapmaktan rahatsızlık duymam” görüşünü paylaştı.

Biden’ın açıklamasından satır başları şöyle:

– 4 saatlik görüşmenin atmosferi iyi ve olumluydu. Bu ziyarette ilişkilerimizde ilerleme sağladık ama hala yapılacak çok şey var. Önümüzdeki 6 ayda Rusya ile stratejik bir diyalog kurup kuramadığımızı göreceğiz.

– Putin’e benim ajandamın Rusya’ya ya da başka bir ülkeye karşı olmadığını, bunun Amerikan halkı için olduğunu söyledim. İnsan hakları konusu her zaman masada olacak.

– Rusya ile anlaşma sağlama konusunda net bir temel oluşturduk. Stratejik silahsızlanma konusunda adım atmamız gerekiyor. Siber güvenlik konusunu konuştuk, altyapı kurumlarına siber saldırı yapılamamalı. ABD, kendisinin ve müttefiklerinin hayati çıkarlarına zarar verecek tüm eylemlere yanıt verecektir. Putin de yanıt vereceğimin farkında.

– Putin ile yeni ve karmaşık silahların yayılmasını önlemek için bir stratejik istikrar diyalog mekanizması kurma konusunda mutabık kaldık.

– Suriye’de insani yardım koridorlarının açılmasını konuştuk.

– Rusya’nın eylemleri, kendi küresel duruşuna zarar veriyor.

– İran’ın nükleer silahlara sahip olmaması gerekiyor, bu hem bizim hem Rusya’nın lehine. Kuzey kutup bölgesi silahlardan arındırılmalı.

– Putin’e demokratik egemenliğimizi ihlal edecek ya da demokratik seçimlerimizin düzenini bozacak girişimleri hoş görmeyeceğimizi söyledim.

– Rusya, uluslararası normlara uyduğu sürece birlikte iş yapmamızda problem yok.

– Putin’e ABD’nin siber güvenlik konusunda önemli bir kabiliyete sahip olduğunu gösterdim. ABD’nin, egemenliğini ihlal etme girişimlerine müsamaha göstermeyeceğini açıkça belirttim.

– Zaman, yeni bir Soğuk Savaş zamanı değil. Putin’in yeni bir Soğuk Savaş ile ilgilendiğini düşünmüyorum. Rusya’nın son istediği şey yeni bir Soğuk Savaş. 6 ay içinde ilerleme sağlayıp sağlamadığımızı göreceğiz. Görüşmede kimse kimseyi tehdit etmedi, açık ve içten şekilde konuştuk. Putin bana Afganistan’ı sordu, barış ve huzurun devam etmesini umduğunu söyledi.

– Afganistan’da terörizmin yeniden yükselişe geçmemesi her iki ülke için önemli. Afganistan, Suriye ve Libya halklarının güvenliğini görüştük. Putin Afganistan konusunda yardım teklif etti.

– Putin’e baktım ve dedim ki, petrol boru hattınızı fidye yazılımı ele geçirseydi nasıl hissederdiniz? Bu yıkıcı olurdu. Putin’le siber saldırılara askeri müdahaleler konusunda konuşmadık.

– Rusya ile ikili ilişkileri önemli ölçüde geliştirme konusunda özgün bir bakış açısının var olduğuna inanıyorum.

– Putin’le Arktik, Suriye ve İran meselelerini masaya yatırdık.

– Şi Cinping ile birbirimizi tanıyoruz ancak eski arkadaş değiliz.

– Navalnıy ölürse sonuçları Rusya için yıkıcı olur.

– (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad kimyasal silahlar kullandı ve uluslararası yasaları ihlal etti bu sebeple güvenilmez bir lider.

– Putin’in ABD’deki kongre baskınına katılanları Rusya’daki muhaliflerle karşılaştırması mantık dışı.