İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Biden Bu Hafta Arayabilir

Türkiye – ABD Hattında önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmelerin ışığında ABD Başkanı Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta ilk ikili temasını gerçekleştirmeye çok yakın.

Türkiye’de Montrö tartışmaları devam ederken ABD’de de 2 savaş gemisini Karadeniz’e geçeceğini Türkiye’ye bildirdi. Bunun üzerine Putin , Kanal İstanbul ve Montrö hakkında ilk kez konuştu. Bu bir bakıma gözdağı idi. Kısaca, kendi ülkende ne yaparsan yap ama Karadeniz’e ABD’yi sokmaya çalışma dedi Putin.

Tam Türkiye-Rusya hattı gerginleşecekken bir ABD hamlesi geldi ve  ABD,  2 savaş gemisinin Karadeniz’e geçmesinden vazgeçti. Açıkçası bu Türkiye’nin elini ciddi şekilde rahatlattı. Bu nerden bakarsanız bakın ABD’nin Türkiye’ye bir jestiydi.

Geçen hafta NATO toplantısı verilen görüntü ve Afganistan görüşmeleri için Türkiye’nin seçilmesi de ABD’nin Türkiye’ye bir başka jesti olarak yorumlandı. Bu aynı zamanda barış görüşmesi olumlu sonuçlanırsa , Batı dünyasını Afganistan’da Türkiye temsil edecek demekti.

Bu iki ABD tarafından gelen olumlu adım sonrasında bu hafta da önemli tarihlerde kritik görüşmeler var. Bu sebepledir ki Biden-Erdoğan görüşmesi bu hafta gerçekleşebilir. Çünkü, Perşembe günü Biden’ın organize ettiği ve Türkiye’nin de katılacağı İklim Zirvesi başlıyor.  Cuma ABD, Afgan hükümeti ve Taliban arasında Barış Görüşmeleri Türkiye’de başlayacak . Cumartesi günü de sözde 24 Nisan  Ermeni Soykırımının Yıldönümü.

Ayrıca Pazar günü Esad’ın yaptığı açıklamada Suriye, 26 Mayıs’ta devlet başkanını seçmek için sandık başına gidiyor.  Esad’ın bu kararı tek başına alamayacağını ve Rusya’nın bu konuya dahli açıkken yakın zamanda Suriye’de sesler yükselebilir. Ukrayna ve Suriye konuları da ABD-Türkiye taraflarının birbirlerine yaklaşması için diğer önemli konular ve en üst düzey temaslarla konuşulabilecek türden konular.

Bu haftaki yaşanacak gelişmelere bakacak olursak 24 Nisan’da Biden’dan gelecek ters bir adım olmazsa son birkaç yıla göre ilişkilerin en ciddi şekilde ileri doğru gittiğine dair birçok işaret bulunmakta. İşin özü;  Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu hafta aramayacaksa ne zaman arayacak ?