İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belarus Rusya ve Göçmen Krizi

Polonya üzerinden Almanya’ya ulaşmaya çalışan binlerce göçmenin Belarus – Polonya sınırında bekleyişi sürüyor. Dünya yeni bir insani dramla baş başa .

Bugünlerde zirve yapan Belarus-Polonya mülteci krizinin neredeyse bir yıllık bir süreci bulunmakta. Belarus seçimleri sonrasında , Lukaşenko’nun Belarus’taki otokratik koşulları eleştiren ve yaptırım uygulayan Avrupa Birliği’ni zor durumda bırakmak için hamleler yaptığı ve bunlardan birinin de mülteciler olduğu açık.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko geçmişte çok iyi anlaşamayan iki lider olmasına karşın Belarus seçimleri ve sonrasında gelişen olaylarda AB’nin tutumu karşısında Putin ile daha yakın ilişkiler kurmaya başladı. Hatta ilişkileri o kadar geliştirdiler ki yakın vadede “Birlik Devlet Programı” imzaladılar.

Rusya, Avrupa Birliği’ni 3. ülkeler üzerinden baskılama stratejisini belli bir süredir yürütmekte. Türkiye ile denenen sürecin sonrasında Yunanistan’ın güzergahları kapatmasıyla zora giren yol bir bakıma Ortadoğu’ya sınırı olmayan Belarus üzerinden devam etmekte.

Olayların iç yüzüne baktığımızda; Belarus devletinin elçilikleri aracılığıyla Suriye ve Irak vatandaşlarına 3000-4000 dolar karşılığı çok sayıda vize vermesi ile başlıyor. Vize verilme sayısı o kadar çok artıyor ki Irak devleti; Belarus’un Erbil ve Bağdat konsolosluklarını kapatmak zorunda kalıyor. Irak’ta beklenenin çok üstünde uçuş seferleri tespit ediliyor.

THY’nin suçlaması da bu noktada oluyor. Çünkü Irak’tan Belarus’a doğrudan uçuş bulunmamakta. Bunun yerine Iraklılar; Beyrut, Dubai, İstanbul aktarmalı seferlerle Belarus’a ulaşmaya çalışıyor. Aslında THY’nin bu konuda suçlanmasının da çok bir sonucu olmaz. Çünkü bilet alan ve parasını ödeyen birinin uçuşuna mani olamazsın.

Irak devleti’nin böyle bir karar almasından sonra Belarus,(Rusya’nın aracılığı ile) Suriye rejimi ile bir anlaşma imzalıyor. Yetmiyor Suriye’nin büyükelçisi, Belarus Dışişleri Bakanlığı’nı ziyaret ediyor. Görüşmede başkent Minsk ve diğer şehirlere yeni düzenli uluslararası uçuşlar duyuruluyor.

Cham Wings Havayolları (Suriye Özel Havayolu Şirketi), Şam ve Minsk arasında düzenli bir günlük uçuş başlatıyor. Belarus; İstanbul, Şam ve Dubai’den uçuş sayısını önemli ölçüde artırıyor. Günlük ortalama 800-1000 kişi arasında mülteci Belarus’a taşınıyor.

Ağustos ayının başından bu yana en az 6162 göçmen Belarus üzerinden Almanya’ya girdi. Sayı katlanarak artıyor – Ağustos’ta 474, Eylül’de 1903, Ekim’de 3785. Karşılaştırmak gerekirse bu yıl şu ana kadar Akdeniz üzerinden AB’ye yalnızca yaklaşık 5.100 göçmen ulaştı.Yani rakam Ortadoğu ile sınırı olmayan bir ülkenin ulaşabileceği rakamın çok üstünde.

Haftalardır Belarus – Polonya sınırındaki ormanlık alanlarda kamp yapan göçmenlerin kış öncesi harekete geçmeleri bekleniyordu ve harekete geçtiler. Sadece Ekim ayında Polonya Sınır Muhafızları, 15 binden fazla yasadışı yoldan sınırı geçme girişimini engelledi.Bugün Polonya’ya doğru harekete geçen binlerce mülteciye silahlı Belarus ordusu askerleri eşlik ediyor. Belarus askeri araçlarıyla yol gösteriyor.

Önümüzdeki aylarda İstanbul, Şam ve Dubai’den Minsk’e haftada 40 sefer olacak ve bu da Lukashenko’nun AB hattını daha da gerginleştirmek için yeterli bir veri.

Polonya, Avrupa Birliği’nin de maddi desteğiyle son haftalarda Belarus sınırına dikenli tel örgüler çekti. Benzer önlemler Litvanya tarafından da alındı. Litvanya – Belarus sınırının önemli bir kısmı duvarlarla çevrildi.Fakat Lukaşenko “mülteci kartını” oynamaya devam ediyor ve AB’ni kendiyle masaya oturtmaya zorlamaktan geri adım atmıyor.