İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bağdat’ta Olay Ne Anlatıyor ?

Bağdat’ta pazar alanında gerçekleşen iki intihar saldırısında şuan için 28 kişi öldü , 73 kişi yaralı . Bu sayının ilerleyen saatlerde daha da artacak gibi duruyor.

Öncelikle Bağdat’taki saldırının yapıldığı bölgenin geçmişi ve eylem şeklinin intihar saldırısı olması sebebiyle El Kaide veya IŞİD’in parmağı olabilir. Fakat şuana kadar  olayı üstlenen terör örgütü olmadı.

Şunu unutmamak lazım ki ; Evet , Irak ve Bağdat saldırılara alışkın fakat uzun zamandır bu tarz bir eylem yok iken dünkü Biden’ın başkan oluşu ve Hulusi Akar’ın ziyareti dışında mesaj verilebilecek başka bir dış olay yok !

Olayı okumadan önce düne dönelim ve dün Irak’ı ilgilendiren iki dış siyaset olayına bakalım. Birincisi ABD’de iktidar değişimiyle Biden’ın başa gelmesi. İkincisi Hulusi Akar’ın hem Bağdat hem de Erbil’deki temasları.

Son dönemde Türkiye – Irak yakınlaşması ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Irak’ın yeni başbakanı Mustafa el-Kazımi üllkesini hem İran etkisinden  kurtarmaya çalışırken hem de ABD baskılarını dengelemeye çalışıyor ve büyük devletlerin arasında bir vekalet savaşına sahne olmak istemiyor.

 

Dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler katıldığı görüşmede, terörle mücadele konusunda iş birliği, ikili ve bölgesel savunma ile güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi. Sonrasında IKBY ile de görüşüldü.

 

Açıkçası bu olayın iki okuması var. Ya  ABD yönetimi ve Brett McGurk Irak’a hoş geldin mesajı verdi. Ya da İran yeni ABD yönetimine buraya gelirseniz yine başınıza bela oluruz dedi. McGurk adını geçmişte çok duyduk , gelecek 4 yılda fazlasıyla duyacağız.

Suriye’de omurgasını YPG’nin oluşturduğu SDG’ne verdiği destek ve Türkiye’nin Suriye politikasına yönelik sert eleştirileriyle Türkiye’de uzun süre gündem olan Brett McGurk ise Biden’ın Ulusal Güvenlik Konseyi’nde Ortadoğu’dan sorumlu olacak. McGurk, bu pozisyonda Biden yönetiminin Türkiye ile ilişkilerinin şekillendirilmesinde önemli bir rol oynayacak.

Türkiye’de yarın olacağı görmüş olacak ki ABD yönetimi başlamadan önce gazı açtı ve anlaşmaya yaklaştı. Ayrıca bölgede İran ve ABD arasındaki kavgadan kurtulmak isteyen Irak Yönetimine Türkiye ile mesafeni koru mesajı da veriliyor olabilir mi ?