İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Amerikan Baharı

ABD’nin 43. başkanı Joe Biden’ın zaferinin kongre tarafından ilan edildiği 6 Ocak günü, ABD tarihinde asla unutulmayacak bir gün olarak tarihe geçti.

ABD, dün 11 Eylül’den , ekonomik krizlerden , girdiği savaşlardan daha büyük yara aldı. Çünkü ABD kurulduğu günden beri demokrasi üzerine inşa ettiği sisteminde herhangi bir açmaz yaşandığında demokratik çözüm üretirdi. Dün sistemi ülke içinde 21. Yüzyıldaki ilk error’unu verdi.

231 yıllık tarihinde ABD kongresi ilk kez bir iç ayaklanmadan dolayı saldırıya uğradı. Hem de ABD fiili başkanının kışkırtmasıyla. Trump’ın sandıkta devrilmesi büyük bir demokrasi sınavıydı , anlaşılan o ki gitmesini sağlamakta başka bir demokrasi sınavı olacak.

Dün anlaşılan o ki Trump öyle sıradan bir organizasyon yapmamış. Mitingi organize edilmiş , başkentte belediye başkanının Ulusal Muhafız çağırma yetkisi aylarca verilmemiş , kitleyi yönlendirme şekli planlanmış , Mike Pence’in güvenliği arttırma isteği cevapsız bırakılmış. Yani dün tesadüf değil.

Amerika Anglosakson bir demokrasi , kurumlar ve kurumların içindeki bireylerin iyi niyeti üzerine kurgulanan bir sistem. Fakat sistemin açığı da tam olarak bu ! Bir deli geldiğinde onu ve yapacaklarını önleyecek bir mekanizmanın bulunmaması.

Yani örneğin Mike Pence dün gece ABD tarihine damgasını vurdu.Peki ya vurmasaydı ? Mike Pence bugün o koltukta oturuyorsa Trump sayesinde fakat Trump ile Hukuk çeliştiğinde hukuku seçmese ve Trump’ı dinlese işte o zaman Amerikan Baharı olurdu.

Dün ABD, kurumları sayesinde ucuz yırttı fakat despot liderlere demokrasinin yumuşak karnını göstermiş oldu. Çünkü dünyanın her ikliminde başkana karşı çıkan bir başkan yardımcısı , başkanın partisinden destek göremediği bir olay veya daha 2 ay önce kendi seçtiği yüksek mahkeme üyesinin ona karşı oy kullanması çokta görülecek bir durum değil.

Açıkçası Donald Trump düne kadar yaptıklarının bedelini ödemeyecekti fakat dün çizmeyi fazlasıyla aştı ve yaptığının kesinlikle bir bedeli olacak. Dün eylemde suça karışan her birey evinden alınır ve yargılanır. Donald Trump için görevden alınabilir ve hatta bu olaydan dolayı yargılanabilir.