İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Amerika geri döndü, diplomasi geri döndü

ABD Başkanı Biden, başkan olduktan sonraki ilk ziyaretini gerçekleştirdiği Dışişleri Bakanlığında ABD’nin diplomasi yaklaşımına ilişkin bir konuşma yaptı.

“Amerika geri döndü, diplomasi geri döndü.” sözleriyle başlayan Biden, yönetiminin her alanda diplomatik kurumları daha fazla kullanacağını ve uluslararası ittifak ilişkilerini önemsediklerini belirtti. Bu ABD’nin gelecek 4 yılına ışık tutacak nitelikte .

Biden, “Yarının Amerikan liderliği, Çin’in artan emellerine ve Rusya’nın demokrasimize zarar vermeye yönelen eylemlerine karşı yeni bir momentum yakalamalıdır.” şeklinde konuşarak ABD’nin küresel düzlemde bu iki ülke ile rekabet halinde olduğunu vurguladı.

Önceki Başkan Donald Trump dönemine atıf yapan Biden, “Rusya’nın agresif eylemleri karşısında ABD’nin boyun eğdiği günler sona erdi.” ifadesini kullandı. Ayrıca , Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Çin’in ABD için en ciddi rakip olduğunu dile getiren Biden, “En ciddi rakibimiz Çin’in refahımız, güvenliğimiz ve demokratik değerlerimiz için ortaya koyduğu meydan okumanın farkındayız. Amerika’nın çıkarlarına uygun olması durumunda Pekin ile çalışmaya hazırız.” dedi.

Pentagon , ABD’nin küresel askeri varlığını gözden geçirdiğini ve bu konuda ABD’nin güçlü duruşunu göstereceklerini kaydeden Biden, bu süreçte Almanya’dan asker çekilme sürecini dondurduğunu bildirdi.

Yemen’deki savaşta Suudi Arabistan’a verdiği askeri desteği sona erdirdiğini açıkladı ve bu da demek oluyor ki Ortadoğu’da kartlar yine , yeniden baştan dağıtılacak. Biden’ın en net konuştuğu dış politika açıklaması oldu diyebiliriz

Bu açıklamadan çıkarılacak 3 sonuç var. 1- Çin ekonomisine saldırılacak ve yolları tıkanmaya çalışılacak. 2- Rusya’nın son dönemde Proxy olarak kazandığı bölgeler geri alınmaya çalışılacak 3- ABD için Arap ülkeleri çok yakında olmayacak ama çok uzakta da olmayacak.

Fakat artık dünya öyle ABD’nin bakış açısına göre hiza alacak bir halde değil. Devran çoktan değişti. Son 15 yılda Çin ekonomik , mali , askeri ve teknolojik dengede durumu kendi lehine çevirmiş durumda.