İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya’da Tokat Devrimi

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), çarşamba günü, koalisyon hükümeti için anlaştıklarını duyurmuştu.

Yeni hükümette yer alan iki Türk’ün de Tokatlı olması dikkat çekti.

Almanya’da Yeşiller partisinin en deneyimli siyasetçilerinden 55 yaşındaki Cem Özdemir’in kurulma aşamasında olan yeni koalisyon hükümetinde tarım bakanı olarak görev alacağı açıklandı.

Almanya’ya işçi sıfatıyla Türkiye’nin Tokat kentinden gelen bir ailenin çocuğu olarak 1965 yılında Baden-Württemberg eyaletine bağlı Bad Urach kasabasında doğan Cem Özdemir 1981 yılında Yeşiller’e üye oldu. 1994 yılında, 28 yaşında iken federal parlamentoya milletvekili olarak seçilen Cem Özdemir, 2008 ile 2018 yılları arasında partisi Yeşiller’in eş genel başkanlığı görevinde bulundu.

Cem Özdemir Almanya’nın yeni tarım bakanı oldu

Uyum ve Göçten sorumlu Müsteşarlığa ise yine Tokatlı bir ailenin kızı, Yeşiller Partisi’nden Ekin Deligöz’ün gelmesi bekleniyor. Ekin Deligöz’ün Aile, Uyum ve Eşit Haklar Bakanlığı sorumlusu olarak Bakan Katrin Göring-Eckardt’la çalışacağı belirtiliyor.Uyum ve Göçten sorumlu Müsteşarlığa ise Tokatlı bir ailenin kızı, Yeşiller Partisi’nden Ekin Deligöz’ün gelmesi bekleniyor. Ekin Deligöz’ün Aile, Uyum ve Eşit Haklar Bakanlığı sorumlusu olarak Bakan Katrin Göring-Eckardt’la çalışacağı belirtiliyor.

Ekin Deligöz kimdir? - Yeni Akit