İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya Seçimlerinin Ardından : Kazananlar , Kaybedenler , Koalisyon İhtimalleri

Başbakan Angela Merkel’in koltuğuna kimin oturacağının belirleneceği seçimlerde sonuçlar belli oldu. Almanya’da dün yapılan federal seçimlerin sonuçları sonrasında ilk iki sırada yer alan partinin başbakan adaylarının her ikisi de hükümet kurmak istediklerini açıkladı.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, seçimi galibiyetle tamamlayan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz, ZDF kanalında yaptığı açıklamada “Almanya’da iyi bir pragmatik hükümetin kurulması için görevin kendisine verildiğini” söyledi.

SPD’nin ardından yüzde 1’lik oy farkı ile ikinci sırada yer alan Hristiyan Birlik partilerinin genel başkanı ve başbakan adayı Armin Laschet ise “Almanya’yı ileri götürecek bir koalisyon” kurmak istediğini ifade etti.

Resmi sonuçların açıklanmasının ardından en çok oy alan partinin adayı hükümet kurmak için görevlendirilecek. SPD ile en fazla oyu alan Olaf Scholz’ün önünde olası iki senaryo var. En olası senaryo, Sosyal Demokratlar ile Hristiyan Demokratlar arasında gerçekleşecek koalisyon.

Fakat Armin Laschet’in hükümet kurma isteği sebebiyle ilk başta koalisyona sıcak bakmayabileceğini düşünürsek. Olaf Scholz’ün B planını da var. Eğer Hristiyan Demokratlarla anlaşamazsa Yeşiller ve Hür Demokratlar ile de koalisyon ihtimali var.

Eğer Olaf Scholz koalisyon kuramaz ise hükümet kurma görevi bu sefer Armin Laschet’e geçecek. Armin Laschet’e şansölyelik getirecek tek ihtimal Yeşiller ve Hür Demokratlarla yapılması muhtemel koalisyon. Hükümetin kurulması 3-6 ay arasında uzun istişareler sonrasında gerçekleşecek.

Seçimin Kaybedeni Hristiyan Demokratlar

Seçim sonuçlarına baktığımızda seçimin en büyük kaybedenleri Armin Laschet , Hristiyan Demokratlar ve Linke. CDU/CSU, 2017 seçimlerine göre %8,4 oranında oy kaybetti ve 2002’den sonra ilk kez ikinci parti oldu. Bu konuda sorumlu gösterilen kişi Armin Laschet.

Seçim bir diğer kaybedeni ise 2017 seçimlerine göre %4,2 oy kaybederek baraj sınırında kalan Linke (Sol). Sol Parti’nin Meclis Grup Başkanı Jan Korte partisinin federal meclis seçimlerinde elde ettiği sonuçlarla ilgili yaptığı açıklamada sonuçları “felaket” olarak nitelendirdi. “Her açıdan berbat, felaket sonuçlar” diye konuşan Korte, şimdi son yıllarda nerede yanlış yapıldığını sormanın zamanı olduğunu ifade etti.

Seçimin kazananları ise oyunu 2017 seçimlerine göre oylarını %5,5 artıran Sosyal Demokratlar , oylarını %5 artıran Yeşiller. Bunun sebeplerine bakacak olursak son sel felaketi , iklim değişikliği ve ekonomik eşitsizlik en başta sayacağımız sebepler olacaktır.