İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’ye F-16 Mektubu

Reuters haber ajansı, Türkiye’nin 40 adet F-16 savaş uçağı ve varolan yaklaşık 80 uçak için modernizasyon kiti satın almak için ABD’ye talepte bulunduğunu öne sürdü.

KONGRE’NİN ONAYI GEREKİYOR

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre siparişin değerinin milyarlarca dolar olduğu tahmin ediliyor. Satın alma, ABD’nin Yabancı Askeri Satışlar düzenlemelerine tabi olduğu için ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ve ABD Kongresi’nden onay alması gerekecek.

ABD DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Politikalarımız gereği bakanlık Kongre’ye resmi olarak bilgi verene kadar askeri satış ya da transferler ile ilgili yorum veya doğrulama yapmıyor” dedi. Washington’daki Türkiye elçiliği sorulara cevap vermedi.

Savaş uçaklarının satışına ABD Kongresi’nin onay vermesi iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda özellikle Ankara’nın S-400 hava savunma sistemleri satın alması nedeniyle bozulmasından ötürü zor gözüküyor.

ABD, S-400’leri satın almasından dolayı Türkiye’ye yaptırım başlatmış ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı İsmail Demir ve diğer üç çalışanı kara listeye alınmıştı.

İKİ PARTİ DE BASKI YAPMA TARAFTARI

O günden bu yana ABD, Rusya’dan başka silah almaması konusunda Ankara’yı birçok defa uyardı. Ancak geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’dan ikinci bir parti S-400 alma planında değişiklik olmadığını ifade etmişti.

Biden yönetimine S-400’lerin alımı ve insan hakları sicili nedeniyle Türkiye üzerinde daha fazla baskı yapılması fikri ABD Kongresi’ndeki her iki partiden de destek buluyor.