İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’nin Yeni Dışişleri Bakanı : Antony Blinken

Joe Biden’ın Dışişlerinde tercihi; 30 yıldır dış politika yapan, eski başkanlardan Bill Clinton’ın metin yazarı, Barack Obama’nın hem Dışişleri Bakan Yardımcısı hem de Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi Antony Blinken oldu.

Antony Blinken’ın Senato’dan onay alıp Dışişleri Bakanı koltuğuna oturması halinde, Trump döneminde bozulan Transatlantik ilişkileri onarıp çoklu ittifaklara dayanarak ABD’yi yeniden ‘lider ülke’ haline getirme politikası güdeceği öngörülüyor.

Blinken ,  bugüne kadar ismini çok duyduğumuz bir siyasetçi değil ama Demokrat Partili başkanların hep A takımında olan biri. Örnek vermek gerekirse , 2011 yılında Usame Bin Ladin’in öldürülme operasyonunu izlenirken çekilmiş fotoğrafta operasyon odasındaki sayılı kişilerden.

Resim
Blinken , sağ üst köşede kapının önündeki kişi.

Blinken’in genel özelliklerini özetlemek gerekirse ; İnisiyatif almaktan kaçınmayan , ABD’nin liderliğini savunan, Rusya – Çin karşıtı,  Kozlarını açık oynayan, Aktif dış politikadan yana , ABD-Fransa’da büyümüş , AB’yi çok önemsiyen ve Türkiye’yi çok iyi bilen bir siyasetçi.

İyi düzeyde Türkçe bilen Blinken , en son 15 Temmuz darbe girişimden sonra Obama tarafından görevlendirilip Türkiye’ye gelen isim olmuştu. Eğer Dışişlerinde başarılı olursa Biden sonrası demokrat parti  başkan aday adaylarından biri olabilir.

9 Temmuz 2020’de “Türkiye ile ilişkiler sizce nereye gidiyor ve Biden yönetimi bu alanda ne arayacaktır” sorusuna Blinken şu yanıtı verdi:

“Türkiye angajmanları, coğrafi konumu ve çıkarları açısından bir NATO müttefiki. Hayati derecede önemli bir ülke ve öyle ya da böyle, herhangi bir mesele, ihtilaf veya girişimde genellikle temel bir şekilde önemli oluyor.”

 

Türkiye ile ilgili bazı konulardaki fikirlerine kısa kısa değinmek gerekirse ;

 

  • TÜRKİYE: Önemli NATO üyesi
  • S400: Ciddi karşı
  • PKK: Terörist
  • YPG: Koyu bir destekçisi
  • GÜLEN: Hukuk süreci
  • SURİYE: Esad gitmeli
  • AKDENİZ: Tansiyon düşmeli
  • KIBRIS: İki bölgeli tek devlet

 

Açıkçası Antony Blinken tercihiyle birlikte Biden’ın dış siyaseti tamamıyla kabinesine bırakacağını söyleyebiliriz. Blinken ile birlikte gelecek 4 yılda tekrar güçlenen Nato bağları ve Çin-Rusya karşıtlığı üzerinden bir dış politika haritası öngörülebilir.

 

Göreve geldikten sonra Biden ve arkadaşlarının Türkiye hakkındaki yol haritasını yaşayıp , göreceğiz.