İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’de Herşeyi Belirleyecek Seçim

ABD’de başkanlık seçimini Demokrat Parti adayı Joe Biden’ın kazanmasının ardından gözler Georgia’da tamamlanan seçimde. Çıkacak sonuç, Senatonun kimin elinde olacağını belirleyecek.

Georgia’da halk Senato seçimlerinin ikinci turu için yeniden sandık başına gidiyor. Seçmenler, 3 Kasım başkanlık seçimleri sırasında, eyaleti temsil edecek iki senatörün belirlenmesi için oy kullanmışlardı; ancak eyalet kanunlarına göre, bir adayın seçimi kazanabilmesi için oyların en az yüzde 50’sini alması gerekiyordu. Hiçbir aday yüzde 50 barajını aşamayınca, seçim 5 Ocak’a kaldı.

Şu anda Senato’da 48’e karşı 50 koltukla Cumhuriyetçiler’in üstünlüğü var. İki Demokrat aday bu seçimden galip çıkarsa Senato’daki sayı 50-50 dengesinde olacak ve yasama ile ilgili kararlarda eşitlik olması durumunda, başkan yardımcısı koltuğuna 20 Ocak’ta oturacak olan Demokrat Kamala Harris’in oyu belirleyici olabilecek. Bu sayede Demokratlar Senato’da üstünlük sağlayabilecek.

Böylelikle, 20 Ocak’ta yemin ederek başkanlık görevine başlayacak olan Joe Biden, sağlık sistemi, ekonomi ya da çevreyle ilgili vaatlerini yerine getirirken Senato onayı gerektiren konularda daha rahat hareket edebilecek. Yasama görevi dışında, kabine üyelerinin onaylanması ve Anayasa Mahkemesi yargıçlarının atanması gibi önemli meselelerde de Senato kilit rol oynuyor.

Sonuçların ne zaman açıklanacak ise henüz belirsiz. Sonuçların açıklanmasının günler alabileceği söyleniyor. 3 Kasım başkanlık seçimlerinde Georgia’daki sayım, sandıklar kapandıktan 3 gün sonra tamamlanabilmişti. Biden, zaferini sadece 12 bin oy farkla ilan edebilmişti.

Adayların başa baş göründüğü Senato seçimlerinde de sürecin aynı yavaşlıkta ilerlemesi beklenebilir. Erken kullanılan oyların yaklaşık 3 milyonu kontrol edildi ve işlendi. Bu nedenle seçmenin kime oy verdiğinin sayımı hızlı olabilir.

Sonuç ne olur ?

Reuters haber ajansına göre kamuoyu yoklamaları her iki adayın da başa baş ilerlediğini gösteriyor ama Georgia’da son 20 yılda hiçbir Demokrat Parti adayı Senato yarışını kazanamadı. Ayrıca , anketlerinde ABD seçimlerinde ne kadar başarısız olduğunu son seçimler bize tekrar gösterdi.

Açıkçası  Senato’da çoğunluğun Cumhuriyetçilerde kalacağını düşünüyorum. Georgia seçmeni belki Trump sebebiyle başkanlık seçimlerinde 12 bin farkla Demokratlara geçmiş olabilir ama hala Cumhuriyetçilerin her seçime daha güçlü gireceği bir eyalet. Bu sebeple Senatörler Cumhuriyetçi olarak kalacaktır.

Bakalım baştan sona çok aksiyonlu geçen ABD seçimleri kimin Senato seçimleri kimin üstünlüğüyle son bulacak …