İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD Seçimlerinde Son Durum ( 20 Ekim 2020 )

ABD Başkanlık seçimine iki hafta kala kampanyalar hız kazandı , Demokrat aday Joe Biden’ın anketlerde avantajlı konumunu koruduğunu gösteriyor. Trump ve Biden cephesinde son bir haftada yaşananlar, ABD basınından öne çıkan makaleler ve seçime dair tüm bu yazıda sizlerle.

Neler oluyor?

BBC Anketi
Kaynak : BBC News

Birleşik Krallık merkezli BBC’nin farklı anket sonuçlarının ağırlıklı ortalamasını hesaplayarak paylaştığı grafikte, geçtiğimiz haftaya paralel olarak ulusal oylamada Demokrat aday Joe Biden’ın %52, Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın %42 oy oranında olduğu gösteriliyor.
     Seçmenler Heyeti dağılımı: Birleşik Krallık merkezli The Financial Times gazetesinin eyaletlerden gelen farklı anket sonuçlarının ağırlıklı ortalamasıyla hazırladığı grafik, yine geçtiğimiz haftaya paralel olarak Joe Biden’ın 279 üyeyle yeterli Seçmenler Heyeti üye sayısı olan 270’i yakaladığını ortaya koyuyor. Donald Trump 125 üye kazanırken 134 üyenin iki adaya da gidebileceği görülüyor.

 

The Financial Times Anketi
Kaynak: Financial Times

Kritik eyaletler

Birleşik Krallık merkezli The Guardian gazetesinin farklı anket sonuçların ortalamasını alarak paylaştığı sonuçlara göre, geçtiğimiz haftaya paralel olarak kritik eyaletlerden Ohio ve Iowa’da Donald Trump’ın önde olduğu görülüyor. Florida, Wisconsin, Arizona, Kuzey Karolina, Michigan ve Pensilvanya’da ise yarışı Joe Biden önde götürüyor.

Biden Cephesi

16 Ekim’de ABC News kanalında programa çıkan Joe Biden, rakibi Trump’ın ülkeyi bölmeye çalıştığını iddia etti. Seçilirse “Tüm ABD’lilerin Başkanı” olacağını ifade eden Biden, aksi durumda Pensilvanya Üniversitesi’nde akademisyenlik mesleğine geri döneceğini belirtti.

     Covid-19 eleştirileri: Vaka sayıları artmaya devam ederken iki adayın Covid-19 konusunda tamamen farklı yaklaşımları var. Hastalığı geçirmiş olmasına rağmen hâlâ umursamadığı düşünülen Başkan’ın karşısında, seçilmeye çalışan Biden Cumhuriyetçilerin sağlık yönetimlerini eleştirmeye devam ediyor. Biden’ın kampanya sitesinde, Kamala Harris ile Covid-19’la mücadele için oluşturdukları plan yer alıyor. Harris’in çalışma ekibinden pozitif vakaların çıkmasının ardından o kişilerle yakın temasta bulunmamasına rağmen kampanya seyahatlerini durdurması, Demokratların virüsü ciddiye aldığı yorumlarına sebep oluyor.
     Müslüman seçmenler: Trump’ın “ayrımcı politikaları” nedeniyle endişe duyan azınlık gruplar, Biden için oy vereceklerini açıklıyor. En çok Müslüman seçmeni barındıran Michigan – Detroit bölgesindeki Müslümanların “Trump’ı yenmek” için birleştikleri haberleri çıkıyor.
     Erken oy kullanımı çağrısı: Demokrat adayın son düzlükte seçmenlerini bir an önce kazanmaya çalıştığı görülüyor. Seçmenlerin %20’sinin oy kullandığı Kuzey Karolina eyaletinde miting yapan Biden “Beklemeyin, bugün oy kullanın.” dedi.
     Harcamalar: En çok bağışı toplayan Demokratlar, seçimi kazanmak için hiçbir masraftan kaçınmıyor. Biden ekibi, eylül ayında kampanyalar için 383 milyon dolar harcadı.
     Obama sahneye çıkıyor: Başkan olduğu dönemde yardımcılığını yapan Joe Biden’a desteği bilinen eski Başkan Obama’nın, 21 Ekim’de Biden ve Harris ile Philadelphia eyaletine gitmesi bekleniyor.

 

Trump Cephesi

Başkanlık seçimlerine çok az bir süre kala, ABD’de Covid-19 salgının tekrar yükselişe geçtiği ve on eyalette rekor vaka sayılarının kaydedildiği biliniyor. İyileşmesinin ardından hız kesmeden mitinglere başlayan Başkan Trump ise karantina uygulamasına olumsuz bakıyor ve uygulamayı anayasaya aykırı buluyor. 18 Ekim’de Nevada Çölü’nde yaptığı konuşmasında rakibi Biden’ın karantina talebini eleştiren Başkan “Bilim insanlarını tamamen dinlemiş olsaydım, depresyonda bir ülke olurduk.” dedi.

     Kadınlara çağrı: Başkanlık seçimlerinde hedef kitlenin önemli bir kısmını banliyö sakinleri oluşturuyor. Eylül ayındaki seçim anketlerine göre Biden %5’lik oy oranıyla bu bölgelerdeki kadınların favorisiyken Trump %41’de kalıyor. Kasımdaki oyların nasıl dağılacağı belli olmamakla beraber görev onayı anketlerinde banliyö kadınlarının %66’sının Trump’ın işini yapış şeklini onaylamadıkları görülüyor. Bu nedenle Trump, konuşmalarında bölgelerdeki kadınlara fazlaca seslenmeye başladı. “Banliyö kadınları, lütfen beni sever misiniz?” diye soran Trump’ın sözleri, The Washington Post gazetesi tarafından “yalvarmak” olarak başlığa taşındı.
      Bandaj meselesi: Israrla iyi olduğunu vurgulayan başkanın katıldığı mitinglerde ve canlı yayınlarda sürekli olarak elinde bandaj olduğu dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmadı. Trump’ın neden hâlâ damar yolundan ilaç aldığı ise merak konusu.
      Kutsanma: 18 Ekim’de Las Vegas’ta bir Evanjelik Kilise’de kutsanan Trump’ın kiliseye yaptığı 160 dolarlık bağışı cebinden çıkarıp sayması da sosyal medyada alay konusu oldu.
       Yüksek Mahkeme kararı: Yüksek Mahkeme, Pensilvanya eyaletinde postayla zamanında kullanılmış oyların seçimden 3 gün sonrasına kadar sayılabilmesine hükmetti. Karar, oyların seçim günü sayılmasını isteyen Cumhuriyetçi Parti için önemli bir kayıp olarak görüldü. Seçim sonuçlarının yakın çıkması ve 20 delegeye sahip Pensilvanya’da 3 Kasım gecesi bir adayın net bir fark yakalayamaması durumunda, 6 Kasım’a kadar sayılacak oyların seçimin kaderini etkileyebileceği belirtiliyor.