İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

54 Senatörden Türkiye Mektubu

Geçmişte konuşmuştuk. Türkiye-ABD ilişkileri Ocak-Mayıs arası ciddi şekilde gerginleşecek ve bunun sonrasında iki taraf arasındaki ilişki yeni dengesini bulacak. Fakat o güne kadar ABD tarafı Türkiye’ye baskıyı arttıracak.

Buna bir örnekte haftaiçi yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde 100 Senatörden 54 Senatör Başkan Joe Biden’e gönderdikleri mektupta insan hakları konusunda Türkiye’ye baskı yapılması çağrısında bulundu. Ron Wyden ve Marco Rubio tarafından hazırlanan mektup hem Cumhuriyetçi , hem de Demokratlardan senatörler tarafından imzalandı.

Senatör Ron Wyden, Marco Rubio, John Thune, Charles Schumer, Richard Durbin ve Roger Wicker’ın imzaladığı mektupta Türkiye’de hükümetin muhaliflere ve gazetecilere yönelik baskıcı politikalar uyguladığına dikkat çekilirken, Erdoğan hükümetinin tüm uyarılara rağmen Rusya’dan S-400 savunma sistemi satın aldığı hatırlatılıyor.

Mektubu özetlemek gerekirse ;

  • “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politikası daha kavgacı haline geldi
  • Suriye’de ABD destekli Kürtlere saldırdı
  • ABD sistemleriyle uyumlu olmayan Rus savunma sistemi aldı
  • Ermenistan ile yaşanan ihtilafta Azerbaycan’ın şiddet kullanmasını teşvik etti”

 

Mektupta ayrıca “ABD hükümeti, müttefiklerle insan hakları ve demokrasi konusunda daha açık konuşmalı” denildi. Senatörler, Türkiye’nin dünyanın birçok farklı noktasında ABD ile müttefik halinde olduğunu da hatırlattı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price önümüzdeki günlerde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun görüşeceği duyurdu. Fakat tarafların çözüme ulaşması öyle kolay gözükmüyor .