İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

24 Nisan: ABD Başkanı Biden’ın ‘soykırım’ diyebilir.

24 Nisan: Amerikalı yetkililer, ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlandığını söyledi.

ABD basınına ve Reuters haber ajansına konuşan Amerikalı yetkililer, Başkan Joe Biden’ın 1915 olaylarını resmen “soykırım” olarak tanımaya hazırlandığını söyledi.

İsim vermeden Wall Street Journal, New York Times ve Washington Post gazeteleri ile Reuters’a konuşan yetkililere göre Biden, 1915 olaylarının anma günü olan 24 Nisan’da yapacağı açıklamada “soykırım” ifadesini kullanabilir.

Yetkililer bunun henüz kesinlik kazanmadığını, nihai bir karar verilmediğini ve bu yönde bir bilgilendirme de yapılmadığını; Biden’ın daha önceki başkanlar gibi sembolik bir açıklamayı da seçebileceğini belirtti.

Wall Street Journal, Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki’nin de açıklamanın yapılacağı Cumartesi gününden önce detay vermeyi kabul etmediğini aktardı. Gazete, Biden’ın “soykırım” demesi halinde bunun Türkiye ile ABD arasındaki gerilimi daha da artıracak “ender görülen” bir adım olacağını belirtti.

Biden, geçen yıl 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimleri için yürüttüğü kampanyada, 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıma vaadinde bulunmuştu.